Senior XXI wieku - jak zadbać o bliską osobę

Senior XXI wieku - jak zadbać o bliską osobę
Wielu seniorów, mimo upływu lat wciąż jest aktywnych i cieszy się dobrym samopoczuciem. Warto jednak przyjrzeć się bliżej trybowi życia starszej osoby. Aktywność fizyczna, brak nałogów, zbilansowana dieta – podpowiadamy, jak zadbać o seniora, by mógł cieszyć się zdrowiem i witalnością każdego dnia.

Dieta i aktywność

Zdrowy styl życia pozwala poprawić nie tylko sprawność ruchową, ale także zachować odpowiednią zdolność koncentracji i zapamiętywania. Dodatkowo minimalizuje stres, który również towarzyszy osobom w wieku senioralnym. Regularna i dopasowana do możliwości aktywność niesie ze sobą wiele korzyści – usprawni funkcjonowanie układu ruchowego, pozytywnie wpłynie na stawy i poprawi kondycję. Warto również zwracać uwagę na dietę. Zaleca się, by wybierać produkty najwyższej jakości, pozbawione chemicznych wypełniaczy czy dodatków. Należy też zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów, a także lekkostrawne dania oraz ich regularne spożywanie.

Nawyki, które pomagają zdrowiu

Senior powinien również zatroszczyć się o odpowiednią dawkę odpoczynku. Zdrowy sen pozwala organizmowi na regenerację. By zadbać o jego jakość, warto pamiętać przewietrzeniu pomieszczenia i zasłonięciu okna. Wielu seniorów boryka się z bezsennością. Jeżeli bliska Ci osoba również ma ten problem to najlepiej skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jak poprawić jakość snu. Zaleca się również porzucenie nałogów, głównie palenia. Regularne palenie przyczynia się do powstawania problemów z płucami, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca czy miażdżycy. Z Twoją pomocą z pewnością uda się pokonać złe nawyki.

Spokój i ulubione aktywności

Nie mniej ważnym aspektem jest zapewnienie osobie starszej spokoju. Jeżeli widzisz, że senior często się denerwuje i ciągle towarzyszą mu negatywne emocje, to warto zaznajomić go z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Oglądanie ulubionego serialu czy czytanie książki również przyniesie chwilę wytchnienia. Wiele osób w starszym wieku lubi grać w klasyczne gry planszowe, rozwiązywać krzyżówki czy rebusy. To doskonały trening umysłu i zdolności intelektualnych. Możesz pokazać seniorowi strony internetowe, na których nie tylko będzie rozwiązywać zagadki, ale także korespondować z osobami w tym samym wieku.

Pomoc z zewnątrz

Są sytuacje, w których niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Temat domów opieki jest trudny. Wiele osób kojarzy je z przepełnionymi ośrodkami, które nie mogą zapewnić całodobowej pomocy. Nasz dom opieki (dolnośląskie) gwarantuje monitoring zdrowia, dzięki specjalistycznej opasce SOS. Każdy podopieczny może korzystać ze wsparcia opiekuna, a także z usług fryzjera, podologa i kosmetyczki. Nieustannie dbamy też o bezpieczeństwo podopiecznych – regularnie ozonujemy i sprzątamy pomieszczenia Oferujemy również pokoje w trzech standardach: economy, standard i deluxe. W każdym znajduje się niezbędne wyposażenie, przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Zapewniamy również odpowiednio zbilansowaną dietę, stworzoną przez dietetyka klinicznego. Wszystkie posiłki przygotowujemy w naszej kuchni ze świeżych i dobrej jakości składników. Nasz dom spokojnej starości dolnośląskie zapewnia komfortowe warunki życia, odpowiednio dobrane aktywności i cieszące oko widoki. Spokojna okolica sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi. Tutaj senior poczuje się dobrze, a Ty będziesz mieć pewność, że odpowiednio o niego zadbamy.