Bezsenność u osób starszych – jak pomóc seniorowi

Bezsenność u osób starszych – jak pomóc seniorowi
Problemy ze zdrowiem pogłębiają się wraz z wiekiem. Z roku na rok coraz więcej seniorów cierpi na zaburzenia snu. To problem, z którym ciężko poradzić sobie domowymi sposobami. Trwająca kilka tygodni bezsenność przewlekła może realnie wpłynąć na pogorszenie się samopoczucia i stanu zdrowia osoby starszej. Jakie są jej przyczyny i jak można pomóc seniorowi?

Przyczyny bezsenności wśród seniorów

Jedną z przyczyn bezsenności może być zmiana rytmu dnia. Jeśli senior jest przyzwyczajony do wstawania i zasypiania o konkretnej porze, zmiany w stylu życia mogą zaowocować zaburzeniami snu. Bezsenność mogą też powodować choroby przewlekłe, na przykład bóle stawów i kręgosłupa, problemy z układem oddechowym, choroby serca, a nawet skurcze łydek. Co więcej, problemy ze snem i niesatysfakcjonujący wypoczynek mogą prowadzić do rozwoju depresji, stanów lękowych, a także mogą sygnalizować rozwój chorób somatycznych.

Jak sobie radzić z bezsennością

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią higienę snu seniora. Warto unikać jedzenia ciężkostrawnych potraw i picia mocnych kaw oraz herbat. Pomóc może też dotlenianie organizmu – praca na działce bądź spacery będą dobrym pomysłem. Przed snem warto się wyciszyć i napić się ziół – napary z melisy lub rumianku są nie tylko smaczne, ale też koją nerwy i ułatwiają zrelaksowanie się.

Warto również zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu – wywietrzenie sypialni i zasłonięcie okien to podstawowe czynniki, o które warto zadbać, by w ten sposób zapewnić seniorowi lepszą jakość snu. Odpowiednie warunki dla każdego seniora mierzącego się z zaburzeniami snu zapewnia dom opieki. Dolnośląskie to okolica, na terenie której znajduje się Rezydencja Senioralna „Słowik”. W ośrodku każdy podopieczny zyskuje profesjonalną opiekę medyczną i najwyższy standard opieki – pokoje są nie tylko wietrzone, ale i ozonowane, a rodzaj aktywności fizycznej- dopasowywany do stanu zdrowia osób starszych. Rytm dnia i nocy nie zostanie w żaden sposób zaburzony. Co więcej, dom seniora (Wałbrzych) to miejsce, w którym lekarz zacznie działać natychmiast, gdy pojawią się objawy bezsenności – nie tylko zadba o wprowadzenie w życie bliskiej Ci osoby korzystnych zmian, ale też, w razie potrzeby, zaleci odpowiednią farmakoterapię.

Leczenie bezsenności – gdy nic nie pomaga

Czasem nawet najlepsze warunki do snu i podjęcie odpowiednich kroków względem jego higieny nie pomagają – wtedy niezbędne będzie wykonanie odpowiednich badań oraz podjęcie leczenia. Diagnostyka w pierwszej kolejności ocenia stan układu somatycznego – w ten sposób wykluczane są inne choroby mogące być przyczyną bezsenności. Pomocna może też okazać się wizyta u specjalisty, który sprawdzi, czy powodem zaburzeń snu nie jest depresja bądź stany lękowe.

Jeżeli przyczyną bezsenności nie są inne choroby, najczęściej proponowana jest farmakoterpia – jednym z leków, na który decydują się lekarze, jest melatonina o przedłużonym działaniu oraz inne leki działające pośrednio – na przykład preparaty ziołowe, których zadaniem jest odprężenie i uspokojenie. Czasem są to również leki nasenne – ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Wsparcie rodziny jest najważniejsze

Jeśli Twój bliski mierzy się z bezsennością, wspieraj go w tym trudnym czasie. Przede wszystkim pomóż w zorganizowaniu odpowiedniej higieny snu – zatroszcz się o optymalne warunki w sypialni i wspieraj podejmowanie aktywności. Czasem wystarczy wspólny spacer i zdrowe żywienie, by pozbyć się przykrych dolegliwości. Wspólnie z pewnością uda Wam się zaradzić problemowi.