Woda, kawa, herbata - czyli co powinien pić senior

Woda, kawa, herbata - czyli co powinien pić senior
Wiele osób widząc seniora z kubkiem kawy czy herbaty zdecydowanie odradza spożywanie takich płynów i sugeruje wybranie ziół, czy wartościowych i odżywczych świeżo wyciskanych soków. Zarówno kawa, jak i herbata posiadają jednak prozdrowotne właściwości, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć. Jakie płyny warto podawać seniorowi? Czy kawa albo herbata to zły wybór?

Kawa – jeżeli tak, to jaka?

Na rynku można znaleźć wiele gatunków kawy – od klasycznej arabiki, aż po bardziej wyszukane mieszanki o nutach czekoladowych lub owocowych. Im więcej wiesz o danej kawie, tym lepiej ta wiedza przełoży się na zdrowie seniora. Warto sięgać po produkty nieprzetworzone, czyli w ziarnach i samodzielnie je zmielić. Jeżeli chcesz postawić na kawę wysokiej jakości, wybierz się do jednej z palarni. Barista z pewnością doradzi jaki rodzaj będzie odpowiedni. Warto również poznać preferencje smakowe seniora. Zapytaj, jakie kawy lubi. Jeżeli będzie chciał spróbować nowych mieszanek, możesz postawić na kilka mniejszych pojemności idealnych do degustacji.

Parzenie kawy może odbywać się na kilka sposobów. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem będzie ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem. Jest prosty w obsłudze i oferuje zarówno kawy mleczne jak i klasyczne, czarne wersje. Jeżeli senior jest kawoszem, to warto zaznajomić go z alternatywnymi metodami parzenia. Dripp czy chemex równie łatwo obsłużyć. Najbezpieczniejszą i najzdrowszą opcją jest wybranie dobrej gatunkowo kawy, która będzie pobudzała koncentrację i zdolność zapamiętywania. Taki napój pomaga również obniżyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, Parkinsona czy demencję.

Kawa pita w odpowiednich ilościach pomaga poprawić metabolizm, zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy czy hamuje rozwój nowotworów. Istotną zaletą picia kawy jest również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy – minimalizuje ryzyko wystąpienia ataku serca. Warto przypominać seniorowi, że kawę można pić, jednak w odpowiednich ilościach. Nie należy przesadzać z liczbą wypitych kubków. Ze względu na zawartość kofeiny, jedna filiżanka do śniadania w zupełności wystarczy. Nasz dom seniora (dolnośląskie) nieustannie dba o to, by podopieczni przyjmowali odpowiednią ilość płynów oraz by były one dopasowane do indywidualnej diety opracowanej przez dietetyka klinicznego. Pięć zbilansowanych posiłków spożywanych regularnie i popijanych odpowiednią ilością płynów pozytywnie wpływa na cały organizm. Wówczas nawet filiżanka ulubionej kawy nie zaszkodzi.

Herbata – antyoksydanty zamknięte w liściach

Kofeina zawarta w herbacie nie jest tak odczuwalna, tak jak w przypadku kawy. Również wpływa na poprawę krążenia i wspomaga koncentrację. Właściwości, które występują w herbacie, w dużej mierze zależą od rodzaju naparu. Skutecznie zdrowie wspomaga herbata zielona. Należy pamiętać, by nie zalewać jej wrzącą wodą. Optymalne będzie 85 stopni. Picie zielonej herbaty pomaga leczyć stany depresyjne, zapobiega tworzeniu się skrzepów i pozytywnie wpływa na procesy wątrobowe. Pomaga również poprawić pamięć, zapobiegając demencji. Nie każdy senior lubi klasyczną, zieloną herbatę. Można wówczas wybrać taką z aromatycznymi dodatkami na przykład jaśminem czy mandarynką. Osobom starszym warto podawać również czerwoną herbatę. Obniża ona cholesterol i wspomaga przemianę materii. Ten napój idealnie sprawdza się do posiłków. Nasz dom opieki (Wałbrzych) dba także o to, by senior przyjmował odpowiednią ilość płynów. Zapobieganie odwodnieniu jest niezwykle ważne. Opiekunowie nieustannie troszczą się o podopiecznych, zapewniając przystosowane diety i całodobową opiekę, nie tylko w zakresie żywienia.

Herbata, kawa czy woda?

Odpowiednia ilość przyjętych przez seniora płynów jest niezwykle ważna. Nie wolno zapominać o podawaniu wody. Warto jednak pić ją między posiłkami. Odpowiednie nawodnienie organizmu gwarantuje prawidłową pracę poszczególnych układów. Woda zawiera również niezbędne minerały, które są potrzebne każdemu seniorowi. Jeżeli starsza osoba lubi kawę, również może ją pić, ale w ograniczonej ilości – jedna lub dwie filiżanki dziennie będą optymalne. Warto zrezygnować z picia sztucznie słodzonych soków, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Można również zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową i wspólnie z seniorem przygotować porcję witamin zamkniętą w szklance.