Choreoterapia dla osób starszych

Choreoterapia dla osób starszych
Osoby starsze szczególnie potrzebują ruchu, kontaktów z drugą osobą oraz sposobu radzenia sobie z różnymi emocjami, w tym z poczuciem osamotnienia. Istnieje wiele form terapii. Jedną z nich jest choreoterapia zajmująca specjalne miejsce w arteterapii czyli uzdrawianiu poprzez sztukę. Pozytywnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dowiedz się, czym jest choreoterapia i dlaczego jest polecana osobom starszym.

Choreoterapia – krótka historia

Terapia tańcem polega na wykorzystaniu ruchu w leczeniu dolegliwości psychicznych oraz fizycznych. Pomaga w wyrażaniu swoich emocji, a także poprawia kondycję. Forma cały czas ewoluuje. Za pionierkę choreoterapii uważa się Marian Chace. To ona w 1942 roku wprowadziła nowatorską metodę do świata zachodniej medycyny. Prowadząc swoją własną szkołę tańca w Waszyngtonie, miała okazję zaobserwować wpływ improwizacji ruchowej na swoich studentów. Niedługo później rozpoczęła pracę w szpitalu św. Elżbiety, gdzie współpracowała z osobami, z którymi nie był możliwy kontakt werbalny. Choreoterapia odniosła ogromny sukces jako metoda leczenia wielu zaburzeń oraz chorób. Pod koniec XX wieku terapia poprzez taniec stała się popularna również w aktywizacji osób starszych. Aktualnie można znaleźć wiele miejsc oraz terapeutów oferujących choreoterapię.

Korzyści, które przynosi choreoterapia

Choreoterapia, czyli leczenie ruchem, pozytywnie wpływa zarówno na aspekty fizyczne jak i psychiczne życia. Ćwiczenia muzyczno – rytmiczne pozwalają zadbać o dobrą kondycję oraz zwiększają świadomość własnego ciała. Improwizacja ruchowa pozwala rozładować emocje i lepiej radzić sobie ze stresem. Zajęcia grupowe to doskonały sposób na rozwój kompetencji społecznych i walki z samotnością. Choreoterapia pomaga łagodzić objawy depresji, nerwic i zaburzeń lękowych. Poprawia sprawność i elastyczność stawów i mięśni, dzięki czemu pozwala zniwelować dolegliwości bólowe. To lek zarówno dla ciała jak i duszy. Metoda polecana jest dzieciom, osobom chorym i niepełnosprawnym, a także seniorom.

Gdzie można znaleźć zajęcia z choreoterapii dla osób starszych?

W Polsce działają dwa stowarzyszenia, które uczą terapeutów tajników choreoterapii. Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem (PSPTiR) oraz Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii w Poznaniu organizują czteroletnie szkolenia, aby absolwenci wiedzieli jak poprowadzić sesje. Poznają nie tylko tajniki mowy ciała oraz technik rozgrzewki, ale także uczą się zachęcenia pacjenta do ruchu. Zajęcia mogą odbywać się przy muzyce albo w ciszy. W czasie tańca ważna jest refleksja nad sobą i swoimi emocjami, która na końcu sesji jest omawiana.


Domy opieki Dolnośląskie organizują zajęcia taneczne dla swoich podopiecznych pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego trenera i tancerza. Terapia poprzez ruch pozwala poprawić zdrowie fizyczne i kondycję. Jest także skutecznym lekiem w walce ze stresem czy innymi negatywnymi emocjami. Dodatkowo zajęcia grupowe dają okazję seniorowi na przebywanie w gronie osób, w którym panuje przyjazna atmosfera. To zastrzyk zdrowia i pozytywnych emocji.


Choreoterapia to doskonała metoda walki ze stresem, samotnością, a nawet depresją. Pozwala zadbać o zdrowie psychiczne oraz aspekt fizyczny. Dobra kondycja, złagodzenie dolegliwości bólowych, to tylko niektóre korzyści, jakie daje terapia tańcem. Rezydencja Senioralna Słowik doskonale wie, jak ruch wpływa na podopiecznych. Jeśli chcesz zadbać o osobę starszą, warto zapisać ją na zajęcia z choreoterapii.