Choroby skórne u osób starszych

Choroby skórne u osób starszych
Skóra z wiekiem traci swoją elastyczność, staje się sucha i cienka. Brak pielęgnacji lub nieodpowiednie jej dobranie może powodować pogorszenie się kondycji naskórka. Bagatelizowanie problemów skórnych może przyczynić się do groźnych dla zdrowia schorzeń. Warto zapewnić seniorowi odpowiednią diagnostykę dermatologiczną i niezbędną pomoc.

Dlaczego skóra staje się sucha

Z wiekiem skóra traci swoje nawilżenie i jędrność. Dzieje się tak w wyniku zanikania gruczołów łojowych. Konsekwencją tego jest stopniowe zanikanie bariery ochronnej, dlatego skóra staje się bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Przesuszanie najczęściej dotyczy twarzy, wierzchniej części dłoni, ramion i podudzi. By zapobiegać nadmiernej utracie nawilżenia, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Należy pamiętać o myciu skóry delikatnymi, łagodzącymi preparatami. Nie można również zapomnieć o odpowiednim kremie. Warto wybrać taki, który jest dedykowany seniorom. Można również zapytać dermatologa o to, jaki preparat wybrać.

Dom seniora Wałbrzych dba o stan zdrowia swoich podopiecznych. Łazienki zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, by w komfortowy sposób mogły zadbać o higienę. Nasi opiekunowie pomogą zaaplikować odpowiedni kosmetyk w miejscach, w których występują objawy choroby skóry. W razie wystąpienia niepokojących zmian podopieczni mogą liczyć na pomoc specjalisty. Domy opieki dolnośląskie dbają o stan zdrowia i oferują również możliwość wyposażenia seniora w specjalną opaskę SOS monitorującą parametry życiowe.

Konsekwencje przesuszonej skóry

Brak odpowiedniej pielęgnacji i nawilżenia suchej skóry może powodować jej uszkodzenia oraz pękanie. Taki stan sprzyja rozwojowi bakterii i zakażeniu drożdżakami. Grzybica może pojawić się w miejscach intymnych, a także pomiędzy palcami, w zgięciach kolan czy łokci. Odpowiednia diagnostyka oraz leczenie wymaga wizyty u specjalisty. Warto zapobiegać takim dolegliwościom i zadbać o odpowiednią pielęgnację. Do codziennej higieny warto wdrożyć preparaty, które nie naruszają płaszcza hydrolipidowego.

Rumień i obrzęk na skórze mogą wskazywać na pojawienie się choroby bakteryjnej wywołanej przez paciorkowce. Tak zwana róża w wyniku braku leczenia może przerodzić się w zapalenie naczyń limfatycznych.

Łuszczyca oraz łojotokowe zapalenie skóry

Seniorzy mogą również borykać się z łuszczycą. To choroba o charakterze autoimmunologicznym. Powoduje rozpad naskórka i powstawanie stanów zapalnych, dlatego nie można jej bagatelizować. Można ją poznać po zaczerwienionej, swędzącej skórze, która pęka. Pojawia się pieczenie, ból i świąd, a czasami także krwawienie. Najczęściej występuje na dłoniach, łokciach, stopach kolanach, czy skórze głowy i pośladkach. Jej leczenie wymaga stosowania preparatów zawierających sterydy pod okiem dermatologa. Podobne objawy powoduje również łojotokowe zapalenie skóry. Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Pojawia się delikatny rumień i złuszczanie się naskórka. Objawy najpierw pojawiają się w owłosionych częściach ciała, a następnie w innych miejscach. Samodzielne leczenie jest długotrwałe i może przynosić mierne efekty, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Regularna obserwacja stanu skóry seniora pozwoli odpowiednio wcześniej zareagować. Warto sprawdzać stan pieprzyków i znamion. Zwracaj uwagę na ich rozmiar, kształt i fakturę. Wszelkie niepokojące objawy zgłaszaj lekarzowi, który zaleci dalsze postępowanie. Nie warto bagatelizować symptomów, szybka reakcja pozwoli skutecznie zwalczyć chorobę skóry.