Hobby dla seniora

Hobby dla seniora
Emerytura wcale nie musi kojarzyć się z nudą. Wielu seniorów właśnie w tym okresie życia może rozwinąć swoje pasje. Ten etap może być więc bogaty w nowe wyzwania, które otwierają przed człowiekiem wiele możliwości. Warto uciec od rutyny i spędzać kreatywnie każdy dzień. Podpowiadamy, jakie hobby powinno spodobać się seniorowi.

Proste, a interesujące hobby dla seniora

Hobby w życiu każdego człowieka odgrywa dużą rolę, między innymi w kwestii ciągłego rozwoju. Prawdziwa pasja pozwala seniorom na ciągłe rozwijanie swoich zdolności, a także na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Ciekawym zajęciem, które dobrze wpływają nie tylko na psychikę, ale i zdrowie fizyczne, jest ogrodnictwo. Czas spędzony na świeżym powietrzu i bliskość przyrody z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie seniora. Aby uprawiać to hobby, nie jest potrzebny duży ogród – z powodzeniem zastąpi go kilka doniczkowych roślinek, na przykład ziół. Przebywanie na świeżym powietrzu w połączeniu z choćby niewielkim ruchem sprzyja zachowaniu witalności w każdym wieku.

Zajęcia komputerowe

W dzisiejszych czasach prawie wszystko jest skomputeryzowane, co często wyklucza seniorów, którzy nie potrafią obsługiwać najnowszego sprzętu. Nauka korzystania z komputera i z Internetu, może być dla seniorów wielką przygodą. To możliwość szybkiego sprawdzenia wiadomości na portalach informacyjnych, słuchania ulubionych utworów na YouTube, pisania maili do wnuków, a dla bardziej dociekliwych – korzystania z Facebooka. Być może dzięki temu senior będzie miał okazję poznać bliską osobę czy rozwijać swoje pasje dzięki kursom online. Dostęp do Internetu w całym domu opieki oferuje Rezydencja Senioralna Słowik. Każdy podopieczny ma dostęp do stanowisk komputerowych, z których można skontaktować się z rodziną.

Terapia sztuką

Hobby, które pasjonuje ludzi w każdym wieku, są zajęcia kreatywne. Dzięki nim można zadbać o zdolności ruchowe seniora. Zajęcia kreatywne są ograniczone jedynie wyobraźnią – seniorzy mogą spisywać swoje wspomnienia w zrobionych przez siebie notesach, robić na drutach, dekorować przedmioty przy pomocy techniki decoupage, malować, rysować. Doskonałym zajęciem kreatywnym dla seniora będzie także fotografia. Domy opieki Dolny Śląsk dbają o to, by seniorzy mogli cieszyć się zajęciami artystycznymi prowadzonymi pod okiem profesjonalisty.

Aktywność fizyczna

Wielu seniorów wciąż pozostaje aktywnych i z chęcią uprawia sporty. Nowym hobby może być taniec, aqua aerobik lub nordic walking. Dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu przez seniora, jest również wspólna gra ze w bule. Aktywność fizyczna pomaga nie tylko zachować dobrą kondycję, ale także wyzwala endorfiny – hormony szczęścia. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zajęcia ruchowe powinny być dobrane do możliwości starszej osoby, dlatego warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.


Rezydencja Senioralna „Słowik” wspiera seniorów w rozwijaniu swoich pasji, a także przy znajdywaniu nowego hobby. Rozwój intelektualny i fizyczny jest bardzo istotny w każdym wieku. Już kilka minut spokojnego spaceru poprawia samopoczucie i jakość snu.