Suplementacja witaminy D3 w diecie seniora

Suplementacja witaminy D3 w diecie seniora
Witamina D3, nazywana witaminą Słońca, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Wspomaga odporność, wspiera prace mięśni oraz proces wchłaniania wapnia i fosforu do krwi. Dzięki niej łatwiej utrzymać w zdrowiu zęby i kości. Zapotrzebowanie na ten składnik zwiększa się wraz z wiekiem. W szczególności seniorzy powinni suplementować witaminę D3, ze względu na procesy zachodzące w starzejącym się organizmie.

Naturalne źródła witaminy D3

Pod wpływem działania promieni słonecznych wytwarzana jest w skórze witamina D3. Ponadto można ją dostarczać w postaci gotowanych, duszonych lub pieczonych ryb morskich. Najbogatsze w ten mikroskładnik są śledzie, pstrągi tęczowe, węgorze i łososie. Znajdziesz go także w makrelach, solach, halibutach czy karpiach. Nie należy ich jednak smażyć, ponieważ taki proces niszczy witaminę D3.


Na sklepowych półkach można spotkać się z margarynami wzbogaconymi w ten element. Znajdziesz go również w jajach, olejach roślinnych, wątrobie wieprzowej oraz wołowej, w mleku i produktach mlecznych, a także w serach i drobiu. Dobrym źródłem jest także tran. Niedobór witaminy D3 objawia się najczęściej w postaci ciągłego zmęczenia, bólami kości i mięśni, wypadaniem włosów, częstymi infekcjami oraz powolnym gojeniem ran. Może spowodować również depresję.

Dlaczego seniorzy powinni suplementować witaminę Słońca?

W organizmie starszej osoby procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu. Seniorzy często narzekają na brak apetytu albo mają niewłaściwe nawyki żywieniowe. Pojawia się problem mniej efektywnego wchłaniania witamin i minerałów, w tym również syntezy witaminy D3. Przyjmowane leki oraz choroby, które dotykają starszych osób, często powodują niedobory niezbędnych składników. Seniorzy są przez to narażeni na nieprawidłową pracę układu mięśniowo – szkieletowego, co przekłada się na ryzyko stłuczeń i złamań w wyniku nawet na pozór niegroźnych upadków.


Starsze osoby bardzo często mają niedobory witaminy D3. Wiąże się to z nieodpowiednią dietą oraz rzadkim przebywaniu na świeżym powietrzu. Nie zawsze jest możliwość uzupełnienia tego ważnego składnika, mającego udział we wchłanianiu niezbędnego organizmowi wapnia, poprzez produkty spożywcze. Warto wprowadzić do swojej diety odpowiednią suplementację tej witaminy w postaci starannie dobranych produktów. Korzystnie wpłynie to nie tylko na zęby i kościec. Domy opieki Dolny Śląsk dbają, aby podopiecznym niczego nie brakowało. Zapewniają im posiłki skomponowane z najlepszych składników, w tym z warzyw uprawianych we własnym ogródku. Zachęcają również seniorów do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zajęcia ruchowe, takie jak kursy tańca, nordic walking czy gra w bule, dostosowane są do sprawności fizycznej seniorów. Na łonie natury można również grać w szachy czy uprawiać rośliny w ogrodzie. Dom spokojnej starości (Dolnośląskie) zapewnia najlepszą opiekę i udogodnienia swoim podopiecznym. Nad ich zdrowiem czuwają wykwalifikowane opiekunki. Seniorzy mogą również liczyć na wsparcie pielęgniarskie i lekarskie. Przestronne pokoje zapewnią komfort i wygodę osobom starszym, również niepełnosprawnym. Rezydencja Senioralna „Słowik” skupia się na stworzeniu bezpiecznego miejsca oraz przyjaznej atmosfery dla swoich podopiecznych.


Witaminę D3 warto suplementować w każdym wieku. Szczególnie zaleca się ją osobom starszym. Niedoborów można uniknąć, stosując odpowiednią dietę wzbogaconą o suplementację. Latem natomiast warto spędzać czas na świeżym powietrzu. Zadbaj o odpowiedni poziom witaminy Słońca i zachęcaj seniora do jej suplementacji.