Telefon dla seniora

Telefon dla seniora
Współczesne modele telefonów komórkowych pozwalają nie tylko na rozmowę czy pisanie wiadomości tekstowych. Nowoczesne smartfony można także wygodnie obsługiwać przy pomocy głosu. Dzięki nim mamy stały dostęp do informacji, możemy kontaktować się z bliskimi oraz oglądać ulubione film lub seriale. Z ich funkcjonalności coraz częściej korzystają seniorzy, którzy zaciekawieni nowoczesną technologią chętniej uczą się korzystać z dotykowych telefonów. Podpowiadamy, na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę przy rozważaniu ich kupna dla starszej osoby.

Jaki telefon wybrać dla starszej osoby, GPS – SOS?

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniego modelu, skonsultuj się z seniorem. Dowiedz się, jakie ma potrzeby czego oczekuje od nowego urządzenia. Niektórzy będą woleli proste modele, które nie mają dostępu do sieci. Takie urządzenia umożliwiają dzwonienie i odbieranie połączeń, a także pisanie wiadomości czy robienie zdjęć. Mają dużą klawiaturę, odpowiedniej wielkości wyświetlacz i baterię, która działa nawet przez kilka dni. Niektóre marki stworzyły również specjalny telefon dla seniora z przyciskiem, który pozwala wykonać szybkie połączenie SOS. Starsze osoby, które lubią uczyć się nowych rzeczy i chcą poznać nowości, z pewnością zainteresuje smartfon. Z Twoją pomocą bez problemu przyzwyczają się do jego obsługi. Dzięki możliwości personalizacji z łatwością ustawisz odpowiednią wielkość czcionki czy głośność dzwonka.


Telefon z przyciskiem SOS

Telefon z GPS z funkcją SOS ma zamontowany z tyłu urządzenia specjalny przycisk. Wystarczy go odpowiednio skonfigurować w ustawieniach, wedle instrukcji producenta danego modelu. Po aktywacji przycisku senior usłyszy sygnał dźwiękowy, a do przypisanych numerów zostanie wysłana wiadomość SMS z informacją. Później telefon podejmie kilka prób i wykona szybkie połączenie SOS. Tego rodzaju urządzenia są lekkie i poręczne, a także, dzięki intuicyjnemu menu, proste w obsłudze. Dużym ułatwieniem są modele, które mają specjalną stację ładującą – wystarczy włożyć do niej urządzenie. Jeżeli senior potrzebuje najprostszego modelu, to telefon z GPS z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem.


Stale w kontakcie

Telefon dla seniora nie musi być jedynie sprzętem do rozmów. Wiele starszych osób otwiera się na nowości technologiczne, dzięki czemu mogą nie tylko kontaktować z bliskimi przy pomocy chatu czy kamerki, ale także nagrywać wiadomości głosowe, korzystać z różnego rodzaju aplikacji, a nawet social mediów i gier. Dom spokojnej starości dolnośląskie umożliwia swobodny dostęp do bezprzewodowego internetu, dzięki czemu seniorzy mogą dzwonić do bliskich czy oglądać programy lub seriale bezpośrednio na swoim urządzeniu mobilnym. Tuż przy łóżku zostały umieszczone kontakty, które pozwalają wygodnie naładować telefon w nocy. Dom seniora dolnośląskie przygotował również specjalne stanowiska komputerowe z zainstalowanymi programami do komunikacji z innymi. W razie konieczności opiekunowie pomogą uruchomić urządzenia i nawiązać kontakt.


Wybór odpowiedniego modelu telefonu to bardzo indywidualna sprawa. Jeżeli senior chce poruszać się po wirtualnym świecie, to warto przedstawić mu podstawowe zasady bezpieczeństwa, zainstalować program antywirusowy i pokazać jak korzystać z interesujących go funkcji. Starsze osoby, zmagające się z ciężkimi schorzeniami z pewnością docenią urządzenia z funkcją SOS, gdzie bez patrzenia na ekran mogą szybko skontaktować się z bliską osobą.