Jak dbać o pamięć u osób starszych?

Jak dbać o pamięć u osób starszych?
Wraz z wiekiem procesy myślowe ulegają spowolnieniu. Pogarsza się również koncentracja i zdolność do zapamiętywania. Warto uważnie obserwować bliską osobę. Niepokój powinny wzbudzić zaburzenia pamięci związane z takimi elementami, jak zapominanie co robiła danego dnia, z kim i gdzie. Warto więc wdrożyć szereg działań, który pozwoli zachować umysł w dobrym stanie. Podpowiadamy, jak dbać o pamięć seniora i skutecznie wspierać pracę jego mózgu.

Jak ćwiczyć mózg i pamięć seniora

Dobrym sposobem na gimnastykę umysłu są różnego rodzaju gry. Pomagają się odprężyć oraz miło spędzić czas w gronie najbliższych, czy osób w podobnym wieku. Pozytywnie wpływają na relacje międzyludzkie, co poprawia samopoczucie. Na rynku można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju gier, które pomagają pobudzić pamięć oraz zdolność skojarzeń. Do prostych, klasycznych rozgrywek można zaliczyć szachy i warcaby. Obie gry wymagają stałej obserwacji planszy, a także odpowiedniego skupienia. Takie zajęcia oferuje na przykład dom seniora (Jedlina-Zdrój). W trakcie czasu wolnego podopieczni mogą spotkać się na partię i przy okazji poćwiczyć pamięć oraz percepcję.


Wspólny czas spędzony z drugim człowiekiem podczas grania w chińczyka również sprawi seniorowi wiele radości. Wśród gier na uwagę zasługuje również domino, które szczególnie polecane jest seniorom z chorobami demencyjnymi. Na rynku można znaleźć zarówno wersje z kropkami, jak i napisami czy obrazkami, które pobudzają procesy myślenia, a także sprawność manualną. Poprawa pamięci jest możliwa również dzięki grom karcianym oraz rozgrywkom w „państwa-miasta”. Jeżeli senior woli spędzać czas w pojedynkę, to ciekawym zajęciem będzie układanie puzzli. To doskonałe ćwiczenie pamięci, które dodatkowo pobudza spostrzegawczość i wyobraźnię. Zawsze można przerwać zajęcie i wrócić do niego, kiedy senior będzie miał na to ochotę.

Regularne ćwiczenia- niezbędna pomoc w procesie zapamiętywania

Regularnie wykonywane ćwiczenia z dziedziny mnemotechniki pomagają poprawić pamięć seniora. Oprócz gier pracę mózgu pobudza również czytanie książek. U osób słabowidzących świetnie sprawdzą się audiobooki. Domy seniora (dolnośląskie) oferują dostęp do sieci wifi, dzięki czemu podopieczni mogą swobodnie korzystać z aplikacji ćwiczących pamięć, czy słuchać ulubionych książek. Regularna lektura pobudza zdolność zapamiętywania, umiejętność kojarzenia zdarzeń, a także pozwala rozwijać wyobraźnię. Poprawa pamięci jest możliwa również dzięki aktywnościom fizycznym. Na kondycję umysłu pozytywnie wpływają spacery na świeżym powietrzu. W Rezydencji senioralnej Słowik opiekunowie dobierają aktywności podopiecznych do ich możliwości. Oprócz spacerów można wybrać się na lekcje tańca z profesjonalistą lub nordic walking. Aktywność fizyczna pozwala zredukować poziom stresu i poprawia samopoczucie.


Ćwiczenie pamięci pozwala zachować ją w dobrej formie. Seniorzy powinni również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze. Warto również skonsultować swoje obawy ze specjalistą, który zaproponuje odpowiednią terapię i doradzi jakie aktywności senior może podjąć.