Jak dbać o zęby w podeszłym wieku?

Jak dbać o zęby w podeszłym wieku?
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia ubytków w zębach, próchnicy, czy problemów z dziąsłami. Może pojawić się nadwrażliwość i zjawisko cofania się dziąseł, co prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Szkliwo stopniowo staje się coraz słabsze, a warstwa ochronna zaczyna się ścierać, powodując ból przy każdym kontakcie z ciepłymi lub zimnymi pokarmami i napojami. Podpowiadamy, jak zadbać o odpowiednią higienę uzębienia seniora, jak powinno wyglądać mycie zębów i jak zapobiec występowaniu problemów.

Higiena jamy ustnej u seniorów – jak dbać o zęby?

Wraz z wiekiem mogą pojawić się takie problemy jak uczucie suchości w jamie ustnej, ścieranie się zębów, różnego rodzaj choroby błony śluzowej i dziąseł. Należy wtedy zadbać o odpowiednie środki higieniczne – szczoteczka i pasta dla seniora zawsze powinny być w widocznym, łatwo dostępnym miejscu w łazience. Warto również zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów, które zaburzają pracę ślinianek, przez co więcej bakterii pozostaje na zębach. Do powstawania próchnicy przyczyniają się również słodycze, gazowane napoje i inne słodkie przekąski – zawierają duże ilości cukru, który przyczynia się do powstawania próchnicy. Seniorzy powinni myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Przestrzenie międzyzębowe pomoże wyczyścić nić dentystyczna lub specjalne szczoteczka (dla seniora świetnie sprawdzi się taka z dłuższą rączką).


Dokładne mycie zębów to jednak nie wszystko. Warto regularnie przypominać seniorowi o kontrolnych wizytach u stomatologa. Jeżeli konieczne będzie uzupełnienie miejsc po usuniętych zębach, to warto skonsultować się z protetykiem, który zaleci odpowiedni rodzaj protezy, implantu, mostka czy założenie korony. Nieleczone ubytki mogą prowadzić do różnego rodzaju infekcji. Również przed planowanym zabiegiem warto udać się z seniorem do stomatologa, który poleci jakich produktów używać oraz pokaże, jak powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów.


Szczoteczka i pasta do zębów dla seniora

Szczoteczka dla seniora powinna być miękka i delikatnie masować dziąsła. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie manualnej, elektrycznym lub sonicznym modelem. To znacząco ułatwia zadbanie o uzębienie. Przy mniejszym wysiłku można dokładniej doczyścić zarówno boki, jak i powierzchnie żujące zębów. Z kolei pasta dla seniora powinna zawierać 1450 ppm fluoru. To zapobiegnie rozwojowi próchnicy.


Seniorzy, którzy na co dzień noszą protezy również nie powinni zapominać o ich dokładnym myciu. W ciągu dnia należy je myć specjalną pastą. Dla seniora pomoc w tej czynności może być krępująca, dlatego pozwól, by w miarę możliwości mógł to robić samodzielnie. Ruchomą protezę przed snem należy wyjąć i umyć, a następnie umieścić w dedykowanym pojemniku. Brak zębów stałych nie oznacza możliwości rezygnacji z wizyt u dentysty. W dalszym ciągu trzeba dbać o jamę ustną wedle zaleceń specjalisty. Dom spokojnej starości dolnośląskie zadbał o to, by przy łóżku każdego podopiecznego znalazła się szafka nocna, na którą można odłożyć protezę lub wygodnie przechować ją w szufladzie. Dzięki temu po wstaniu można od razu ją założyć i wykonać poranną toaletę.


Prywatne domy seniora dolnośląskie dbają o prywatność podopiecznych. W każdym pokoju znajduje się łazienka, w której senior może zadbać o higienę całego ciała i jamy ustnej. W Rezydencji senioralnej opiekunowie nieustannie troszczą się o swoich podopiecznych i okazują odpowiednie wsparcie.