Hortiterapia – ogrodoterapia osób starszych

Hortiterapia – ogrodoterapia osób starszych
Leczenie farmakologiczne czy fizjoterapię często uzupełnia się o dodatkowe zajęcia, które pomagają nie tylko zachować sprawność i przyspieszyć rekonwalescencję u seniora, ale także działają odprężająco i relaksująco. Jedną z metod stosowanych od dawna jest Hortiterapia zwana również leczeniem ogrodem. Na czym polega i jak wygląda jej praktyka?

Czym jest Hortiterapia?

Hortiterapia to inaczej terapia ogrodem. Jej założeniem jest kontakt z naturą. Można uprawiać ją bezpośrednio, na przykład pielęgnując rośliny lub poprzez obserwację. Tego rodzaju terapię zaleca się jako dodatkową formę aktywności w trakcie rekonwalescencji po udarach, wypadkach i paraliżach, a także u osób z niepełnosprawnościami czy z zaburzeniami psychicznymi. Za ojca ogrodoterapii uznaje się Benjamina Rusha, który odkrył związek postępów terapii psychiatrycznej u pacjentów z pracami w ogrodzie właśnie. W XX wieku w Anglii opracowano programy terapii dla weteranów wojennych. Terapia polega na urządzaniu ogrodów – ich uprawie a później pielęgnacji. Uczestnicząc w takich zajęciach, człowiek staje się współodpowiedzialny za miejsce, które tworzy, przez co ma poczucie przynależności i czuje się potrzebny.


Korzyści wynikające z ogrodoterapii

Ogrodoterapia niesie ze sobą wiele korzyści. Pomaga łagodzić objawy depresji i zmniejsza poczucie lęku, czego konsekwencjami są ogólne zadowolenie z życia i poprawa jego jakości. Dzięki pracom w ogrodzie senior może poczuć się częścią wspólnoty, ma poczucie sprawczości i wpływu na przyrodę. Zmysły zostają pobudzone, aktywują się procesy poznawcze, a także poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa i sprawność manualna. Pojawia się również wiele korzyści dla ducha, takich jak wspomaganie rozwoju emocjonalno-społecznego czy poprawa kondycji psychicznej. Taka forma leczenia pozwala również spędzić czas w gronie osób w podobnym wieku, co zmniejsza poczucie samotności, uczy sprawnej komunikacji i wyrażania emocji. Ogrodoterapia przeciwdziała również pogłębianiu się zaburzeń psychoruchowych osób z głębszą niepełnosprawnością. Przebywanie w otoczeniu zieleni pozwala również wypocząć, dotlenić organizm i się wyciszyć. To idealna opcja dla tych osób, które mają na co dzień problem z selekcją zbyt wielu bodźców ze świata. Według badaczy przebywanie w otoczeniu zieleni wyzwala w ludziach produkcję serotoniny – hormonu szczęścia, co sprawia, że regeneracja seniora staje się skuteczniejsza.


Hortiterapia u seniorów

Domy seniora dolnośląskie również zapewniają swoim podopiecznym zajęcia na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Hortiterapia dedykowana jest szczególnie osobom starszym po wypadkach czy udarach. Wszelkie czynności są dobierane indywidualnie do pacjenta, tak by czerpał radość, a jednocześnie się nie forsował. Chodzi tutaj o wykonywanie prostych prac, takich jak przesadzanie kwiatów, podlewanie, czy nawet samo oglądanie, wąchanie i dotykanie różnego rodzaju roślin. Nasz dom spokojnej starości dolnośląskie dba, by każdy podopieczny miał możliwość uczestniczenia w zajęciach na miarę swoich możliwości. Pod okiem doświadczonego ogrodnika seniorzy mogą uprawiać własne ekologiczne warzywa i zioła, a także planować nasadzenia w szklarni. Dzięki temu starsze osoby mogą spędzać czas na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni. Owocne plony dadzą dużo satysfakcji i poczucie spełnienia. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja domu opieki. W otoczeniu lasów i pagórków seniorzy mogą spacerować lub podziwiać widoki z tarasu, co również skutecznie odpręża i pomaga uporać się z natłokiem myśli. To dobra terapia dla seniora, który potrzebuje spokoju, wyciszenia i kontaktu z naturą.