Letnie aktywności dla seniora

Letnie aktywności dla seniora
Coraz wyższe temperatury i słońce za oknem zachęcają do wyjścia z domu i aktywności na zewnątrz. Dzięki regularnym zajęciom fizycznym można zachować sprawność organizmu i zapewnić sobie lepsze samopoczucie. Lato to idealna pora roku, dlatego warto korzystać z dobrej pogody. Podpowiadamy, jak wykorzystać ten czas na poprawę zdrowia i dotlenienie organizmu.

Aktywność fizyczna

Rodzaj aktywności fizycznej w dużej mierze zależy od możliwości i stanu zdrowia seniora. Jeżeli starsza osoba przez większość życia uprawiała sport i nie cierpi na dolegliwości, które uniemożliwiają poruszanie się, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wciąż ćwiczyć. Rodzaj sportu oraz obciążenia powinny być dopasowane do wieku i umiejętności. Uprawianie sportu w wieku senioralnym ma służyć podtrzymaniu dobrej kondycji stawów i zapobiegać zanikaniu mięśni. Ruch pozwala również w niektórych przypadkach zmniejszyć dolegliwości bólowe. Pobudza także metabolizm do szybszej pracy, zapobiegając tym samym powstawaniu nadwagi.

Wykorzystaj czas z głową

W letnie, upalne dni niezwykle istotna jest ochrona przeciwsłoneczna. Nie zapomnij, by senior przed wyjściem z domu zabrał ze sobą nakrycie głowy. Należy również zadbać o skórę, stosując krem z filtrem. Dzięki temu chronimy naskórek przed bolesnymi oparzeniami. Szczególną uwagę do ochrony przeciwsłonecznej powinny przykładać osoby, które mają wiele przebarwień, zmian skórnych czy pieprzyków. Zamiast prac w ogrodzie warto wybrać spacer w parku lub wyjście na basen. Nie należy również wychodzić w pogodny dzień w godzinach największej aktywności słońca, czyli między godziną 11 a 15. Ryzyko poparzenia czy wystąpienia udaru słonecznego w tym czasie jest największe.

Dla wielu seniorów lato jest uciążliwą porą roku ze względu na wysokie temperatury, a suche powietrze znacząco utrudnia podejmowanie ulubionych aktywności. Dlatego podlewanie ogrodu warto zostawić na wieczór, kiedy słońce zajdzie za horyzont. Wówczas można wybrać się także na dłuższy spacer, trening nordic walking czy przejażdżkę rowerem. Wiele miejsc oferuje również zajęcia w ciągu dnia dedykowane starszym osobom. Na krytych basenach czy siłowniach panuje odpowiednia do ćwiczeń temperatura, a poziom trudności na zajęciach jest dopasowany do możliwości seniorów.

Zajęcia ruchowe w domu seniora

O odpowiednią porcję ruchu zadbają również seniorzy, którzy przebywają w domu opieki. Każdy podopieczny może być spokojny, że zajęcia zostaną dopasowane do jego możliwości i stanu zdrowia. Rezydencja Senioralna „Słowik” oferuje spacer z kijkami, czyli nordic walking, zajęcia taneczne, a nawet możliwość wspólnego uprawiania warzyw. Na świeżym powietrzu można również grać w bule pod czujnym okiem instruktora. Amatorom sztuki z pewnością spodobają się zajęcia plastyczne, a fanom rozgrywek umysłowych – gra w szachy. Rozwiązania, które oferują domy opieki dolnośląskie, pozwalają seniorom na wspólne spędzenie czasu i jednocześnie trening zarówno ciała, jak i intelektu. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna w grupie pozwala również pozbyć się stresu i poprawić, nie tylko sprawność ruchową, ale także kondycję psychiczną. Wszystkie zajęcia odbywają się pod czujnym okiem instruktora i opiekuna, dlatego każdy podopieczny może czuć się bezpiecznie i komfortowo.