Senior w sieci - dlaczego osoby starsze powinny zaznajomić się z Internetem

Senior w sieci - dlaczego osoby starsze powinny zaznajomić się z Internetem
Internet jest potężnym narzędziem do komunikacji, nauki i rozrywki. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez niego . Dlatego warto zaznajomić z nim także osoby starsze. Z jego pomocą można rozwiązać wiele problemów, które dotyczą właśnie seniorów. Podpowiadamy, jakie korzyści może czerpać osoba starsza i jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami, które może napotkać w sieci.

Senior w sieci – jak zacząć?

Wielu seniorów uważa, że nowinki technologiczne nie są dla nich. Obsługa urządzeń na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale przy odrobinie cierpliwości i odpowiednim wprowadzeniu, użytkowanie stanie się przyjemnością. Internet ma do zaoferowania wiele przydatnych funkcji, które z pewnością sprostają oczekiwaniom seniora. Niezbędny będzie laptop, tablet lub smartfon, który pozwoli swobodnie korzystać z Internetu. Jeżeli senior chciałby pisać, czatować czy uczyć się to dobrym rozwiązaniem będzie komputer z większym ekranem i podświetlaną klawiaturą. Dzięki spersonalizowanym ustawieniom można odpowiednio dobrać czcionkę, kolory czy jasność, tak aby użytkowanie było łatwiejsze i przyjemniejsze. Tablet i smartfon świetnie sprawdzą się do codziennej rozrywki – oglądania seriali, czytania wiadomości czy korzystania z aplikacji mobilnych sklepów internetowych. Dzięki dotykowemu ekranowi nie trzeba tracić czasu na klikanie myszką. Dodatkowo aplikacje można pogrupować w folderach, dzięki czemu senior łatwiej je odnajdzie.

Korzyści dla seniora

Aktywność w Internecie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala prowadzić bogatsze życie społeczne. Dzięki darmowym komunikatorom mogą nawiązać nowe znajomości czy nawet znaleźć miłość. Osoby, które dzielą te same pasje, mogą wymieniać się doświadczeniami czy nowościami. Większa aktywność społeczna pozytywnie wpływa na samopoczucie i sprawność umysłową każdego seniora. Dzięki możliwości skorzystania z Internetu wiele spraw można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Wielu seniorów cierpi na różnego rodzaju schorzenia, które ograniczają mobilność, dlatego zakupy z dostawą pod drzwi czy e-wizyta u specjalisty znacząco ułatwi funkcjonowanie. Darmowe komunikatory pozwalają również na kontaktowanie się z rodziną i najbliższymi za pomocą wideo rozmowy, szybkich wiadomości czy nawet wiadomości głosowych.

Dostęp do Internetu ma również każdy podopieczny Rezydencji Senioralnej „Słowik” położonej w pięknej Jedlinie Zdrój. Na terenie ośrodka jest rozprowadzona sieć WiFi, do której można podłączyć telefon, tablet czy laptop. Dom seniora dolnośląskie ma również specjalnie przygotowane stanowiska komputerowe. Dzięki nim można swobodnie kontaktować się z rodziną za pomocą Skype. Do dyspozycji pozostają również opiekunowie, którzy zawsze chętnie pomogą w obsłudze sprzętu i nawiązaniu połączenia. Dom seniora Wałbrzych umożliwia korzystanie z Internetu, dlatego senior wciąż może rozwijać swoje pasje czy też uczestniczyć w kursach, jeżeli tylko ma na to ochotę.

Społeczność, wiedza i rozrywka

Internet gwarantuje również szybszy dostęp do informacji z różnych dziedzin wiedzy. Jeżeli senior lubi się rozwijać, ma pasję lub chce nauczyć się języka obcego, to dzięki dostępowi do sieci może zapisać się na kurs lub samodzielnie szukać filmów instruktażowych. Swoje miejsce znajdzie zarówno osoba, która lubi robótki ręczne, majsterkowanie, gotowanie, jak i amatorzy muzyki, seriali czy sportu. Od każdego seniora zależy, jak skorzysta z szeregu możliwości, jakie oferuje Internet. Warto jednak wyczulić starszą osobę na możliwość oszustwa, przestrzec przed klikaniem w banery i podejrzane linki, a przede wszystkim zainstalować program antywirusowy. Wówczas korzystanie z Internetu będzie bezpieczne. Naukę korzystania z mobilnych urządzeń można rozpocząć w każdym wieku. Warto więc zachęcić seniora do poznania nowoczesnych technologii.