Jak zadbać o sprawność intelektualną starszej osoby?

Jak zadbać o sprawność intelektualną starszej osoby?
Sprawność intelektualna zmienia się w ciągu życia podobnie jak sprawność fizyczna. W dużej mierze staje się czynnikiem decydującym o jakości życia i relacji z otoczeniem. Ludzie różnią się od siebie w zakresie rozumowania, myślenia czy umiejętności. Wraz z wiekiem spadają zdolności zarówno motoryczne jak i percepcyjne. Warto więc zawczasu zadbać o sprawność intelektualną każdego seniora.

Technologia, a rozwój intelektualny

Badania pokazują, że osoby starsze, które korzystają z dobrodziejstw technologii takich, jak laptopy czy smartfony, mogą cieszyć się mniejszym zanikaniem zdolności poznawczych niż seniorzy, którzy nie korzystają z dobrodziejstw współczesnej technologii. Na rynku można znaleźć specjalne kursy dedykowane starszym osobom, które powalają poznać działanie nowoczesnych urządzeń od podstaw. Można również poprosić najbliższych o pomoc. Regularne korzystanie z urządzeń pozwala poprawić pamięć, zdolność koncentracji, a także motorykę. Dostęp do Internetu i korzystanie z dostępnych aplikacji pozwala również na naukę, a przede wszystkim ćwiczenie pamięci. Dzięki dostępnym komunikatorom każdy senior może nawiązać kontakt z bliską osobą bez konieczności wychodzenia z domu. Dom spokojnej starości dolnośląskie „Słowik” zadbał o to, by podopieczni mieli możliwość skorzystania z komputera i przygotował specjalne stanowiska, które są zawsze gotowe do przeprowadzania rozmów za pomocą Skype. Na terenie całego ośrodka dostępne jest wifi, co pozwala połączyć się z bezprzewodowym Internetem także z urządzeń mobilnych. Dzięki temu każdy senior może cieszyć się dostępem do sieci bez konieczności opuszczania pokoju.

Ruch to zdrowie

Umiejętności intelektualne idą w parze z aktywnością fizyczną. Ta powinna być starannie dobrana do możliwości seniora. Już kilka minut spaceru każdego dnia pozwala poprawić koncentrację i koordynację ruchową. Wielu seniorów lubi nordic walking czy pójście na basen. Warto sprawdzić, czy w okolicznych miejscowościach nie są prowadzone specjalne zajęcia, które pozwolą nie tylko zadbać o kondycję fizyczną, ale także poznać osoby w podobnym wieku i nawiązać interesujące relacje. Przed wyborem zajęć warto skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Uprawiając sport, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. W trakcie jazdy na rowerze niezbędny będzie kask. Warto również wyposażyć seniora w elementy odblaskowe, by był on widoczny także o zmierzchu. Domy opieki dolnośląskie również zapewniają seniorom odpowiednią ilość aktywności fizycznej, dopasowanej do możliwości każdego podopiecznego. Zajęcia są z wielką dbałością dobierane indywidualnie do stanu zdrowia każdego seniora. Rezydencja Senioralna „Słowik” oferuje między innymi zajęcia taneczne, nordic walking, czy uprawę warzyw w ogródku. Sposobów na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i intelektualnej jest zatem wiele.

Łamigłówki i zajęcia artystyczne

Kolejnym sposobem na poprawę sprawności intelektualnej u seniorów jest regularne rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek. Dzięki nim starsza osoba może poprawić zdolność koncentracji. Ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Warto spróbować przekonać seniora do gier planszowych. Na rynku jest mnóstwo ciekawych karcianek, gier logicznych czy strategicznych dedykowanych osobom nawet w starszym wieku. To również świetny pomysł na spędzenie wspólnego czasu z wnukami. Zdolność logicznego myślenia, koncentracji i strategii uczą również klasyczne gry, takie jak szachy, warcaby czy tryktrak. Nie warto również rezygnować z czytania książek czy gazet. Seniorzy, którzy mają problem ze wzrokiem, mogą posiłkować się audiobookami.

Seniorzy XXI wieku mogą cieszyć się z wielu dostępnych zajęć i udogodnień, które oferuje technologia. Dzięki nim można poprawić sprawność intelektualną i dbać o nią przez całe życie. Należy tylko dobierać aktywności dopasowane do możliwości seniora oraz jego indywidualnych preferencji. Wówczas sprawi mu to przyjemność, a na twarzy pojawi się uśmiech.