Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?
Częstym problemem zdrowotnym u osób w wieku senioralnym jest podwyższony poziom cholesterolu. Można go znaleźć w wielu produktach, a jego nieprawidłowy poziom może być przyczyną powstawania wielu schorzeń. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o cholesterolu i jak zapewnić seniorowi odpowiednią profilaktykę, a w razie konieczności leczenie.

Cholesterol w organizmie człowieka

Dużo mówi się o „dobrym” i „złym” cholesterolu. Naturalnie jest produkowany przez wątrobę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar jest szkodliwy. HDL stanowi dobrą odmianę cholesterolu i odpowiada za transport nadmiaru „złego” (LDL) do wątroby. LDL osadza się na ściankach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia. Zbyt wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do pogorszenia się stanu zdrowia – chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy.

Cholesterol bierze udział w wytwarzaniu hormonów, jest potrzebny do syntezy witamin i stanowi budulec błon komórkowych. Jego niedobór również jest szkodliwy dla organizmu. U zdrowej osoby, wątroba sama radzi sobie z zaspokajaniem potrzeb organizmu w tym zakresie. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu bierze się z reguły z diety, bogatą w zbyt dużą ilość tłuszczy nasyconych. Błędy żywieniowe można wyeliminować w każdym wieku. U osób starszych również jest to możliwe – wystarczy odrobina pomocy ze strony opiekunów.

Jak zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Wielu seniorów zapomina o tym, iż warto wprowadzić do diety nieco inne dania. Wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, dlatego zadbanie o prawidłowy poziom cholesterolu staje się trudniejsze. Jego zbyt wysoki poziom często wynika z niewłaściwego sposobu odżywiania, siedzącego trybu życia i nadwagi. Warto wprowadzić do codziennego trybu życia więcej aktywności ruchowych, dopasowanych do możliwości seniora. Kilkuminutowy spacer czy nordic walking zapewnią optymalną dawkę ruchu. Aktywnością, która pomoże utrzymać cholesterol na właściwym poziomie, może być również jazda na rowerze, czy pielęgnacja ogrodu. Wszystko zależy od możliwości seniora oraz jego chęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W Rezydencji Senioralnej „Słowik” każdy z podopiecznych może liczyć na niezbędne wsparcie i aktywności dopasowane do możliwości seniora, gdyż dobierają je specjaliści w swoim fachu. Dom opieki Wałbrzych zapewnia zajęcia taneczne, nordic walking, grę w bule oraz inne aktywności ruchowe. Osoby z podwyższonym cholesterolem mają zapewnioną dedykowaną dietę, starannie ułożoną przez dietetyka klinicznego. Dom opieki (Jedlina Zdrój) zapewnia każdemu podopiecznemu pięć zbilansowanych posiłków każdego dnia, specjalnie przygotowanych przez szefa kuchni ze zdrowych, naturalnych składników.

Dopasowana dieta

Kolejnym, ważnym krokiem ku utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu jest zdrowa i zbilansowana dieta. Należy pamiętać o odpowiedniej porcji warzyw, które są źródłem błonnika i witamin. Tradycyjny olej czy smalec zamień na oliwę z oliwek. Stanowi zdrowszą alternatywę, a najwięcej kwasów omega-3 dostarczą podawane na zimno na przykład w sałatkach. Warto również zapewnić seniorowi odpowiednią porcję ryb, które pomagają utrzymać cholesterol w normie. Białe produkty warto zamienić na ich pełnowartościowe odpowiedniki, które zawierają większą ilość błonnika. Senior powinien również unikać alkoholu czy palenia papierosów. Dzięki tym kilku wskazówkom z pewnością pomożesz utrzymać seniorowi prawidłowy poziom cholesterolu.