Jak urządzić pokój dla seniora?

Jak urządzić pokój dla seniora?
Osoby starsze potrzebują przestrzeni, w której będą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Pokój dla seniora powinien znajdować się na parterze, aby oszczędzić mu zmagania się z wchodzeniem po schodach. Niedaleko powinna też znaleźć się łazienka. Dowiedz się, jak urządzić pokój, aby osoba starsza czuła się w nim dobrze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Seniorzy szczególnie narażeni są na upadki. Na gładkiej podłodze łatwo się poślizgnąć, więc warto postawić na wykładzinę albo płytki o szorstkiej fakturze. Zrezygnuj jednak z puszystych dywaników, o które łatwo zahaczyć i się potknąć. Pod duże dywany z krótkim włosiem warto zastosować podkładki antypoślizgowe. Dobrze, by meble miały opływowy kształt i były oddalone od siebie, tak aby umożliwić swobodne poruszanie się. W pokoju seniora powinno znaleźć się łóżko z wygodnym materacem – najlepiej medycznym, który zapobiegnie odleżynom i sprawi, że mięśnie będą rozluźnione. Obok powinien znaleźć się stolik nocny z lampką, którą starsza osoba będzie mogła bez problemu włączyć wieczorem, a także w nocy. Warto również zadbać o fotel, najlepiej z podnóżkiem. Dzięki temu senior będzie mógł komfortowo siedzieć i czytać ulubioną książkę lub oglądać seriale. Oświetlenie powinno mieć kilka źródeł. Na pewno przyda się lampa stojąca, która ułatwi czytanie. Zadbaj, by najważniejsze rzeczy były zawsze pod ręką – przede wszystkim okulary oraz telefon. W łazience warto zamontować uchwyty oraz siedzisko pod prysznicem. Ułatwi to korzystanie oraz zapewni bezpieczeństwo seniorowi.


Wystrój pokoju dla seniora

Kolorystyka w pokoju starszej osoby powinna być jasna i stonowana. Najlepiej sprawdzą się beże, szarości i pastele. Unikaj intensywnych oraz ciemnych barw, które mogą powodować gorsze samopoczucie. Na oknach warto zamontować zasłony, dzięki którym zapewnisz seniorowi odpowiednie warunki do popołudniowej drzemki. Zadbaj także o inne tekstylia. Poduszki i koce dodadzą przytulności w pokoju. Na ścianach warto powiesić rodzinne fotografie, a na komodzie postawić pamiątki z przeszłości. W pokoju przyda się radio oraz telewizor, które zapewnią seniorowi rozrywkę i dostęp do najnowszych wiadomości.


Dom Seniora Dolnośląskie dba, by każdy podopieczny miał poczucie bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” pokoje urządzone są tak, aby każdy podopieczny miał zapewnione bezpieczeństwo. Zadbano także o aspekty wizualne. Wydzielono strefę dzienną oraz nocną. W tej pierwszej podopieczni mogą wypoczywać i przyjmować gości w ciągu dnia. Stół oraz krzesła pozwalają na spożywanie posiłków oraz zapraszanie sąsiadów na kawę czy herbatę. Każdy pokój wyposażony jest w wygodne łóżko, dużą szafę i szafkę nocną. Rozrywkę zapewni telewizor oraz dostęp do sieci internetowej. Własna łazienka z prysznicem natomiast- komfort i prywatność.


Pokoje są regularnie ozonowane, co zapewnia im sterylną czystość. Jest to szczególnie istotne dla alergików. Bezpieczeństwo zapewnia elektroniczny system dostępu w postaci karty zbliżeniowej. Przez okna można podziwiać piękny krajobraz – góry i lasy, których nie brakuje w otoczeniu Rezydencji Słowik.