Terapia zajęciowa dla seniorów

Terapia zajęciowa dla seniorów
Osoby starsze potrzebują nie tylko opieki medycznej czy rehabilitacji. Istotna jest także terapia zajęciowa, która wspomaga aktywizację, a także rozwój pasji i zainteresowań. Doskonale poprawia zdolności manualne i koordynacyjne, przez co seniorzy stają się bardziej samodzielni. Zajęcia pomagają niwelować stres oraz poprawiają zdrowie psychiczne. To także okazja do spotkań towarzyskich. Poznaj rodzaje terapii zajęciowych przeznaczonych dla osób starszych.

Kinezyterapia – terapia ruchem

Aktywność ruchowa to jedna z najważniejszych aspektów terapii. Pomaga poprawić koordynację oraz siłę mięśni. Utrzymanie dobrej kondycji jest ważne w każdym wieku, jednak szczególnie istotne jest dla osób starszych, które często mierzą się z różnymi chorobami przewlekłymi oraz zaburzeniami koordynacji. Zaleca się, by czas aktywności ruchowej utrzymywać na poziomie co najmniej 150 minut tygodniowo. Kinezyterapia obejmuje wszystkie zajęcia, które opierają się na ruchu właśnie. Może być to spacer czy nordic walking, pływanie albo jazda na rowerze. Coraz popularniejsza staje się choreoterapia, czyli terapia tańcem. Doskonale sprawdzą się tu także wszelkie gry zespołowe.

Arteterapia – terapia sztuką

Aby utrzymać dobrą kondycję mózgu, zwiększyć kreatywność oraz zdolności manualne stosuje się arteterapię. Terapia sztuką wykorzystuje wiele technik plastycznych takich jak malarstwo, rzeźba, rysunek, haftowanie, origami i wiele innych. Dzięki temu seniorzy mają okazję otworzyć się na otoczenie, a także uzewnętrznić swoje emocje. To doskonały sposób, by odreagować stres a oraz pobyć z własnymi myślami. Arteterapia pozwala polepszyć motorykę oraz koncentrację. Pozytywnie wpływa również na stan emocjonalny.

Muzykoterapia – kontakt z kojącą muzyką

Muzyka pozwala rozluźnić i uspokoić organizm. To świetny sposób na poprawę nastroju oraz zniwelowanie stresu. Odpowiednio dobrane dźwięki potrafią także łagodzić ból fizyczny, przez co chętnie stosuje się je w rehabilitacji. Muzyka poprawia jakość snu. Pozwala wyładować napięcie emocjonalne. Redukuje lęk, a nawet pomaga przy leczeniu depresji. Istotny jest dobór odpowiedniego gatunku muzyki. Powinna być spokojna, relaksacyjna z powtarzającymi się frazami.

Ergoterapia – terapia codzienną pracą

Ergoterapia to najprostszy sposób na terapię zajęciową dla seniorów. Polega na angażowanie ich w proste czynności dnia codziennego, takie jak przygotowywanie posiłków, krojenie warzyw i owoców, pieczenie ciast czy lekkie prace porządkowe. Doskonałym pomysłem jest również pielęgnowanie przydomowego ogródka czy przyszywanie guzików. Dzięki temu osoba starsza stanie się bardziej samodzielna, a przy tym będzie czuć się potrzebna.


Dom Spokojnej Starości Dolnośląskie zapewnia swoim podopiecznych dostęp do szerokiej oferty zajęć, które mają poprawić ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Seniorzy znajdą tutaj terapię tańcem oraz sztuką. Mogą wybrać się na spacer albo uprawiać nordic walking, a także grać w szachy oraz bule. Podopieczni mogą również uprawiać zioła, warzywa i przebywać wśród roślin w ogrodzie.


Terapia zajęciowa to doskonały sposób, by poprawić zdrowie starszej osoby. Taka forma leczenia pozwala im zadbać o swoją kondycję, sprawność ruchową, a także pamięć i koncentrację. Zajęcia grupowe sprawiają, że seniorzy nie tylko mają kontakt z rówieśnikami, ale i nawiązują nowe znajomości. To świetny sposób na samotność, tak bardzo dokuczającą ludziom starszym.