Cukrzyca u seniora – dieta a nawyki

Cukrzyca u seniora – dieta a nawyki
Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną, którą WHO uznało za chorobę cywilizacyjną. Jest też jedną z niemal najczęściej występujących chorób w jesieni życia. Dochodzi do niej wskutek wytwarzania niewystarczającej ilości insuliny w organizmie lub kiedy organizm nie może jej właściwie wykorzystać, w efekcie czego podwyższa się poziom cukru we krwi.

Dlaczego kontrola cukru jest taka ważna?

Kontrola cukru wśród osób starszych cierpiących na cukrzycę jest niezwykle istotna – normą dla osób starszych jest 160-180 mg/dl. Zbyt niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia, objawia się znużeniem, uczuciem głodu, wzmożonym poceniem się, zawrotami i bólami głowy, a konsekwencją może być nawet zasłabnięcie. Najczęściej dochodzi do niego po intensywnym wysiłku fizycznym lub po niespożyciu posiłku. W takim przypadku należy jak najszybciej podnieść poziom glukozy we krwi i przyjąć cukier – mogą być to 3 tabletki glukozy, 2 kostki cukru lub szklanka soku pomarańczowego.

Gdy poziom cukru we krwi przekracza 180-200 mg/dl dochodzi do hiperglikemii – jej objawy to przede wszystkim senność, zwiększone pragnienie, suchość w ustach, nudności i wymioty, a nawet śpiączka. Gdy dojdzie do hiperglikemii niezbędna jest interwencja lekarza. Jeśli Twój starszy krewny cierpi na cukrzycę i potrzebujesz dodatkowego wsparcia, być może warto przemyśleć opiekę, jaką gwarantuje prywatny dom opieki (Wałbrzych). Regularne kontrole lekarskie i stałe nadzorowanie stanu zdrowia to standard, który ma zapewniony każdy senior. Dzięki opasce SOS każdy podopieczny ma nieustannie monitorowany stan zdrowia, a w razie wystąpienia nieprawidłowości personel medyczny udzieli odpowiedniej pomocy. Specjalna dieta oparta na produktach z niskim indeksem glikemicznym, opracowana przez lekarza również wspomaga codzienną walkę z cukrzycą.

Jak radzić sobie z cukrzycą?

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga dużo zaangażowania. Osoba starsza musi pamiętać nie tylko o regularnych posiłkach i systematycznym przyjmowaniu leków, ale także badaniu poziomu cukru we krwi i dostarczaniu organizmowi jedynie dopuszczalnej dawki cukru. Ogromny wpływ na stan zdrowia seniora ma dieta oraz waga.

Przede wszystkim podczas zmagania się z cukrzycą warto zadbać o wartościowe posiłki przyjmowane o regularnych porach. Dieta powinna być bogata w błonnik, który zawarty jest w produktach pełnoziarnistych, takie jak kasze czy ryż. Bardzo ważne są nasiona, na przykład dyni czy słonecznika, jak również orzechy i warzywa – świetnie sprawdzą się brokuły, marchew, szpinak czy pomidory. Jeśli chodzi o owoce, to najbezpieczniejsze dla cukrzyka są grejpfruty, truskawki, melony, poziomki, maliny czy arbuzy. W niektórych przypadkach cukrzyca stwierdzona w starszym wieku wymaga zmiany zasad żywienia. By zachować zdrowie, warto dostosować się do wskazań lekarza. Istotne jest też wprowadzenie w życie ruchu – choćby regularnych spacerów. Dzięki posiłkom i ćwiczeniom można również pozbyć się dodatkowych kilogramów, co nie jest obojętne dla cukrzyków. Dzięki odpowiedniej wadze łatwiej jest utrzymać cukier w normie.

Dostosowanie swojego trybu życia do osoby starszej i stały nadzór jej stanu zdrowia jest niezwykle istotny. Czasem trudne jest też natychmiastowe rozpoznanie symptomów hipoglikemii lub hiperglikemii. Warto regularnie wykonywać badania krwi. Monitorowanie stanu zdrowia i świetną opiekę gwarantują domy seniora (dolnośląskie). Rezydencja Senioralna „Słownik” to miejsce, w którym nie tylko zadbamy o zdrowie bliskiej Ci osoby, ale też zatroszczymy się o jej dietę i wspólnie znajdziemy aktywność fizyczną dopasowaną do indywidualnych możliwości. Gwarantujemy pełne bezpieczeństwo i natychmiastową reakcję w przypadku nagłych i trudnych do przewidzenia zmian w stanie zdrowia bliskiej Ci osoby – przekonaj się i dowiedz się więcej o Rezydencji Senioralnej „Słowik”!