Jak zadbać o stawy?

Jak zadbać o stawy?
Problemy ze stawami, choć mogą dotyczyć osób w każdym wieku, to najdotkliwiej wpływają na życie seniorów. Wynika to często z braku aktywności fizycznych, złej diety lub nadwagi. Bóle mogą pojawić się także w efekcie naturalnego procesu starzenia się organizmu. Istnieją jednak sposoby na to, by poprawić kondycję stawów – sprawdź, jak należycie o nie zadbać.

Aktywność fizyczna – czy to konieczność?

Regularne ćwiczenia nie tylko pozytywnie wpływają na kondycję organizmu, ale zwiększają jego wydolność. Nie trzeba jednak podejmować intensywnych treningów, by poprawić stan stawów – w starszym wieku jest to nawet niewskazane. Wyjątkiem są osoby, które przez całe życie rozwijały sportową pasję. W większości przypadków jednak wystarczy wykonywanie ćwiczeń w umiarkowanym tempie – dużo większe znaczenie od intensywności ma ich systematyczność.

Przede wszystkim warto codziennie spacerować – jest to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą zaleca się osobom starszym. Dobrym pomysłem jest też nordic walking – na początku poleca się krótkodystansowe trasy. Ciekawym sposobem na przyjemne spędzenie czasu i gimnastykę w jednym są też tańce czy praca w ogrodzie. Wszystkie te aktywności senior może podjąć, gdy trafi do takiego miejsca jak dom opieki (Wałbrzych). Zaangażowani specjaliści zalecą starszej osobie ćwiczenia dopasowane do jej stanu zdrowia. Dzięki temu poprawi się ukrwienie i dotlenienie stawów, ustabilizują połączenia kostne, co znacząco zredukuje odczuwany przez seniora ból. Dzięki aktywnościom dopasowanym indywidualnie do kondycji osoby starszej, zmniejszy się ryzyko wystąpienia urazów i stanów zapalnych – dlatego też warto zdecydować się na prywatną opiekę, którą zapewnia dom seniora (dolnośląskie).

Zbilansowana dieta to podstawa

Nadwaga i otyłość nie sprzyjają zachowaniu zdrowia – dlatego też duże znaczenie w profilaktyce stawów ma kontrola wagi. Utrzymanie prawidłowej masy ciała ma duże znaczenie, gdyż nadwyżka kilogramów obciąża stawy, cały układ kostny oraz kręgosłup. Najbardziej narażone na urazy są stawy kolanowe, biodrowe i stawy rąk – by uniknąć powikłań wynikających z nadwagi, warto postawić na codzienny ruch i zbilansowaną dietę. Ten drugi czynnik ma także ogromne znaczenie – dzięki planowaniu posiłków o odpowiedniej dla seniora kaloryczności, można dostarczyć jego organizmowi wielu ważnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Wybierając Rezydencję Senioralną „Słownik” masz pewność, że dieta Twojego krewnego zostanie dopasowana do jego stanu zdrowia, kondycji i podejmowanych przez niego aktywności fizycznych.

O czym nie zapominać?

Oprócz regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety, warto także namówić seniora do pozbycia się nałogów, w szczególności palenia. Nikotyna nie tylko osłabia stawy i kości, zwiększa więc ryzyko wystąpienia osteoporozy. Rezygnacja z papierosów spowoduje, że ciało starszej osoby będzie mniej podatne na złamania kości i zapalenia stawów.

Istotne jest natychmiastowe reagowanie, gdy dojdzie do jakiegokolwiek urazu. Organizm starszej osoby jest mniej odporny na kontuzje, dlatego nawet pozornie niegroźny wypadek może spowodować powstanie zmian i stanów zapalnych, które będą objawiać się bólem. Przebywając w Rezydencji Senioralnej „Słowik” każdy podopieczny ma pewność, że nawet w przypadku pojawienia się urazów medycy udzielą natychmiastowej i profesjonalnej pomocy.