Zdrowe otoczenie – jak dbać o pomieszczenia, w których mieszka senior

Zdrowe otoczenie – jak dbać o pomieszczenia, w których mieszka senior
Otoczenie, w którym przebywa senior, musi być bezpieczne, także poprzez odpowiednio dostosowanie do stanu zdrowia osoby starszej. W większości codziennych czynności może ona poradzić sobie samodzielnie. Istnieją jednak zabiegi, które wymagają większej sprawności i lepszej koordynacji ruchowej. Jak zadbać o pomieszczenie, w którym mieszka krewny i polepszyć jakość jego życia?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Jasne światło słoneczne wypełniające pomieszczenie za dnia, może realnie wpłynąć nie tylko na polepszenie się samopoczucia osoby starszej, ale też na zwiększenie produkcji witaminy D w organizmie. Dlatego istotne jest, by wszystkie okna były regularnie myte. Dobrą opcją są również rolety, które w nocy osoba starsza zasłoni, a za dnia – podniesie. Ich obsługa nie wymaga dużej sprawności fizycznej – wystarczy pociągnąć w odpowiednią stronę za łańcuszek przy oknie lub nacisnąć przycisk.

Z kolei wieczorem warto zapewnić seniorowi dobrej jakości sztuczne światło – jasne i rozproszone, dochodzące z żyrandola, lamp i lampek nie tylko nie pogorszy wzroku osoby starszej, ale też stworzy we wnętrzu przytulny klimat. Dom seniora (Wałbrzych) zapewnia osobom starszym odpowiednie warunki do życia – seniorzy w Rezydencji Senioralnej „Słownik” mają zapewnione nie tylko należyte oświetlenie w pokojach, ale mogą też korzystać z uroków lokalizacji – świeżego powietrza i malowniczych krajobrazów rozciągających się za oknem.

Czystość i porządek

O zdrowie osoby starszej warto również dbać poprzez dbanie o porządek i czystość mieszkania. Wystające kable i ślizgające się po podłodze dywaniki mogą stwarzać zagrożenie, dlatego postaraj się namówić seniora do zrezygnowania z nich. Duże znaczenie ma też regularne wymienianie pościeli – nie jest to czynność prosta dla osoby starszej, ale dla kogoś kto opiekuje się krewnym, będzie trwała tylko kilka minut. Co więcej, warto też zadbać o odpowiednie warunki w łazience – zalana podłoga i brodzik bez maty antypoślizgowej może stwarzać ryzyko upadku. Warto też zadbać o odpowiednio zamontowane uchwyty, które pomogą osobie starszej samodzielnie zadbać o swoją higienę osobistą. Antypoślizgowe maty, uchwyty czy krzesełka pod prysznic są ogólnodostępnymi dodatkami, dlatego z łatwością je kupisz i zamontujesz.

Wietrzenie mieszkania – jakie ma znaczenie?

Zadbanie o cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach jest niezwykle istotne, gdyż w ten sposób dba się o naturalne oczyszczanie powietrza. W zamkniętych pomieszczeniach usuwanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów jest utrudnione, dlatego wietrzenie pomieszczeń zaleca się wykonywać przez cały rok – nawet zimą. Dzięki 5-10 minutowemu przewietrzeniu zmniejsza się ryzyko rozwoju pleśni, grzybów i patogenów w mieszkaniu.

Ciekawym pomysłem, który staje się coraz popularniejszy, jest ozonowanie pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że maszyna do ozonowania to spory wydatek. Jeśli zatem chcesz zapewnić osobie starszej jak najlepsze warunki życia, postaw na domy opieki (dolnośląskie). W Rezydencji Senioralnej „Słowik” dbamy o to, by otoczenie seniora było nie tylko bezpieczne, ale i zdrowe, dlatego codziennie wykonujemy ozonowanie pomieszczeń, minimalizując ryzyko rozwoju wirusów i bakterii w pomieszczeniach. Spełniamy również wszystkie normy i zabezpieczenia jeśli chodzi o procedury związane z COVID-19. A jeśli chodzi o komfort naszych podopiecznych, to każdy z pokoi został odpowiednio przystosowany – materace idealnie podtrzymują kręgosłup, a w łazienkach zamontowano specjalne uchwyty. Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami!