Uwaga ślisko – jak zadbać o bezpieczeństwo seniora zimą

Uwaga ślisko – jak zadbać o bezpieczeństwo
            seniora zimą
Zima to trudny czas dla seniorów. Niskie temperatury oraz nieodśnieżone i oblodzone chodniki znacząco utrudniają starszym osobom przemieszczanie się. Dlatego też warto przemyśleć kwestię odpowiedniej pomocy i opieki nad osobą starszą, ponieważ to właśnie ta pora roku może okazać się nadzwyczaj niebezpieczna. Sprawdź, jak zadbać o seniora, by skutecznie uchronić go przed upadkami.

Zabezpieczenie przed upadkiem

Przede wszystkim warto zadbać o to, by osoby starsze jadły zbilansowane posiłki, które dodadzą im energii i zapewnią codzienną porcję witamin i składników mineralnych – w ten sposób z pewnością uda się wzmocnić ich kości i stawy. Witamina D, wapń i białko – tego nie może zabraknąć w diecie. Osoby starsze nie powinny również rezygnować ze spacerów – należy jednak pamiętać o zapewnieniu im bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony przed upadkiem. Nawet pozornie niegroźne przewrócenie się może być przyczyną poważniejszych złamań i skręceń, które u osób w podeszłym wieku mogą prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.

Dom opieki Jedlina Zdrój dba o swoich podopiecznych o każdej porze roku. Wiemy, jak zapewnić odpowiednie warunki życia dla osób starszych również zimą. Codzienny ruch jest bardzo istotny, dlatego oferujemy szereg aktywności dostosowanych do możliwości seniorów. Regularne spacery lub nordic walking na stałe znajdują się w naszej ofercie. Gdy jednak senior nie może wychodzić ze swojego pokoju przez wzgląd na niekorzystne warunki atmosferyczne, powinien pozostać w środku. W naszym ośrodku senioralnym regularnie wykonujemy testy wirusowe zarówno podopiecznym, jak i pracownikom, a pokoje są ozonowane. Dokładamy wszelkich starań, by tegoroczny zimowy okres upłynął pod znakiem bezpieczeństwa.

Najlepsza opieka nie tylko podczas spacerów

Równie ważne, co ochrona przed upadkiem, jest zadbanie o zdrowie seniora. To właśnie zimą ryzyko infekcji jest szczególnie wysokie. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, szczególnie uwzględniając ocieplenie stóp i głowy. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę panującą w mieszkaniu i w razie konieczności dostosować ją do potrzeb osoby starszej..

Nasz dom spokojnej starości (dolnośląskie) dba o zdrowie swoich podopiecznych przez cały rok. Wszystkim seniorom zapewniamy specjalną opaskę, która na bieżąco informuje personel o ich stanie zdrowia. Przez wzgląd na pandemię pokoje są jednoosobowe – pomieszczenia regularnie wietrzymy oraz dbamy o utrzymywanie się w nich odpowiedniej temperatury. W trosce o zdrowie podopiecznych dbamy też o dezynfekcję powierzchni i ozonowanie miejsc, w których przebywają.

Zima to trudny czas dla osób starszych. Niskie temperatury i oblodzone chodniki nie powinny jednak zniechęcać do przebywania na świeżym powietrzu. Zaleca się, by seniorzy choć kilka minut spędzali codziennie na zewnątrz – odpowiedni strój, antypoślizgowe obuwie i wsparcie bliskiej osoby podczas spacerów – to wszystko przyczynia się do zwiększenia poziomu ich bezpieczeństwa.