Wyzwania dnia codziennego – z czym musi zmierzyć się senior?

Wyzwania dnia codziennego – z czym musi zmierzyć się senior?
Osoby starsze podczas codziennego funkcjonowania mogą napotykać wiele trudności, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Często wynikają one z towarzyszących chorób przewlekłych, niepełnosprawności, a także poczucia osamotnienia. Nierzadko wymagają stałej opieki i nadzoru lekarskiego. Z jakimi problemami najczęściej borykają się osoby starsze i jak je rozwiązać?

Trudności dnia codziennego

Najprostsze czynności, takie jak wyjście po zakupy, posprzątanie mieszkania czy ugotowanie obiadu wiążą się niekiedy z dużym wysiłkiem. W takiej sytuacji ważna jest pomoc rodziny lub osób z najbliższego otoczenia, które będą na bieżąco monitorować potrzeby osoby starszej i troszczyć się o to, by niczego jej nie zabrakło.

Mieszkanie w domu o małym metrażu i brak podstawowych udogodnień to czynniki, które sprawiają, że życie osoby starszej jest znacznie utrudnione. Można jednak temu zaradzić i postawić na ośrodek, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas życia codziennego. Jedną z opcji, wartą rozważenia, jest skorzystanie z oferty, którą przygotował nasz dom seniora. Dolnośląskie, a konkretnie miejscowość Jedlina Zdrój to miejsce, w którym położona jest Rezydencja Senioralna „Słowik”. Dbamy o odpowiedni standard życia i funkcjonalność pokoi, a także monitorujemy stan zdrowia podopiecznych. Nie tylko ozonujemy przestrzeń prywatną i wspólną, ale też gwarantujemy stałą opieką medyczną.

Poważny problem – samotność

Codzienny pęd i natłok obowiązków sprawia, że osoby w podeszłym wieku często zostają pozostawione same sobie. Czasem też dobrowolnie usuwają się w cień, by nie sprawiać problemów swoim bliskim. To wszystko prowadzi do braku rozmów i osobistych kontaktów, co jest przyczyną osamotnienia. Ta z kolei może doprowadzić nawet do depresji.

Domy seniora (dolnośląskie) rozwiązują ten problem. W naszym obiekcie każdy senior funkcjonuje w towarzystwie osób w podobnej sytuacji, a strefy rekreacji i wspólne podejmowanie aktywności sprzyjają przyjaznej atmosferze. Specjaliści organizują szereg zajęć grupowych, które pozwalają zawierać nowe znajomości i cieszyć się pełnią życia. Dzięki temu osoba starsza wyzbywa się poczucia narzucania się czy stanowienia dla kogoś ciężaru.

Przystosowana infrastruktura

Nieprzystosowana infrastruktura to problem, który dotyka zwykle osoby schorowane i z niepełnosprawnościami. Brak podjazdów utrudnia im codzienne poruszanie się i sprawia, że wymagają stałej pomocy. Odpowiednio przystosowany pod tym kątem dom opieki pozwoli im w dużym stopniu się uniezależnić. Przyciski i wyłączniki na odpowiednich wysokościach czy łazienki wyposażone w specjalne uchwyty wpływają na ich bezpieczeństwo i możliwość samodzielnego funkcjonowania także osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Seniorzy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i stałej opieki medycznej. Często z braku czasu ich najbliższe osoby nie są w stanie zapewnić im bieżącej kontroli. Całodobowy nadzór naszych wykwalifikowanych specjalistów, którzy na bieżąco monitorują ich stan zdrowia, gwarantuje odpowiednią pomoc i szybką reakcję w nagłych sytuacjach. Osoba starsza, pomimo często towarzyszących jej schorzeń i trudności, może samodzielnie funkcjonować, jeśli tylko ma ku temu odpowiednie warunki – zapewnia je nasza Rezydencja Senioralna Słowik.