Rzucanie palenia u seniorów

Rzucanie palenia u seniorów
Najczęstszą przyczyną zgonów u osób w starszym wieku są schorzenia sercowe, mózgowe i naczyniowe. Wśród chorych na chorobę niedokrwienną serca prawie 85% stanowią osoby po 65. roku życia. Warto więc zadbać o swoje zdrowie nie tylko za młodu, ale także będąc już seniorem. Szczególną uwagę swojemu organizmowi powinni poświęcić ci, którzy mają nałogi. Okazuje się, że palacze, osoby nadużywające alkoholu czy leków są narażone na problemy zdrowotne bardziej nawet niż osoby prowadzące wyłącznie siedzący tryb życia. Jak zatem pożegnać uzależnienie?

Jak rzucić palenie w podeszłym wieku?

Nikotyna zawarta w papierosach uzależnia fizycznie i psychicznie. W klasycznym papierosie znajduje się ponad cztery tysiące różnego rodzaju substancji, w tym 40 to związki rakotwórcze. Palenie w wieku podeszłym to nie tylko szkodliwy, ale także drogi sposób na zaspokojenie potrzeby na nikotynę. Zerwanie z wieloletnim nałogiem jest trudne, wymaga czasu, cierpliwości i silnej woli. Regeneracja organizmu to proces, który przebiega stopniowo, a pierwsze efekty można zauważyć już po kilku dniach. Procesowi mogą towarzyszyć różnego rodzaju dokuczliwe objawy. Wszystko zależy od długości palenia, metabolizmu, a także wsparcia psychicznego od bliskich, czy środowiska, w jakim senior przebywa. Warto jednak zmobilizować się, gdyż już po dwóch godzinach od ostatniego papierosa poprawia się krążenie obwodowe, po dwunastu- organy stają się bardziej dotlenione. Po 24 godzinach nikotyna i tlenek węgla zostają całkowicie usunięte, a kubki smakowe zaczynają mocniej odczuwać smaki, poprawia się również węch. Po trzech dniach palący papierosy senior odczuje, że potrawy, warzywa i owoce zaczynają smakować zupełnie inaczej. W trakcie odstawienia mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, takie jak problem z koncentracją, bóle głowy, zdenerwowanie, obniżony nastrój, a nawet nudności. Szacuje się, że trwają przez około 14 dni. Po tym czasie wzrasta wydolność organizmu. W kolejnych miesiącach poprawia się kondycja skóry, ustaje kaszel palacza i stopniowo zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Jak rzucić palenie w podeszłym wieku?


Rzucanie palenia u seniorów

Rzucanie papierosów w późnym wieku powinno przebiegać stopniowo. Ewentualne przyjmowanie preparatów czy naklejanie plastrów warto skonsultować z lekarzem. Należy znaleźć sobie również jakieś zajęcie, by nie myśleć o powrocie do nałogu. Może to być pielęgnacja kwiatów w ogrodzie, kurs języka obcego, zajęcia zrzeszające innych seniorów, spacery lub inna, dopasowana do możliwości aktywność fizyczna. Domy opieki dolnośląskie swoim podopiecznym oferują możliwość wybrania się na wędrówkę nordic walking czy zajęcia z tańca towarzyskiego. Dzięki temu można jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie. Kolejną kwestią jest również dieta. Powinna być dopasowana do potrzeb seniora oraz bogata w witaminy i minerały. Prywatny dom opieki zapewnia zbilansowaną dietę, a posiłki są przygotowane z naturalnych, zdrowych składników. Zielona okolica, czyste powietrze i piękne góry otaczające to miejsce sprzyjają odpoczynkowi. Dom opieki Słowik zapewnia każdemu podopiecznemu wygodne, w pełni przystosowane do osób niepełnosprawnych pokoje, łazienki i część wspólną, w której można rozmawiać czy grać w szachy.


W trakcie procesu rzucania palenia niezbędne jest również psychologiczne wsparcie. Chęć sięgnięcia po papierosa może wywoływać rozdrażnienie i negatywne emocje. Przekazuj dobre słowo i okazuj wsparcie. Zdecydowanie poprawa kondycji i zdrowia będą tego warte!