Alergia wziewna u osób starszych

Alergia wziewna u osób starszych
Alergia jest reakcją wywołaną przez układ odpornościowy na kontakt z alergenem. W przypadku alergii wziewnych winowajcami najczęściej są pyłki roślin i pleśnie, które występują sezonowo, a także całoroczne roztocza kurzu domowego i alergeny zwierząt. Regularne sprzątanie pomieszczeń, a także opieka lekarska alergologa pozwala skutecznie zminimalizować kichanie czy kaszel. Dowiedz się, jak odpowiednio zadbać o seniora – alergika.

Alergia wziewna u osób starszych – rodzaje alergenów

Pyłki roślin – są najczęstszą przyczyną występowania szeregu różnego rodzaju dolegliwości. Przenoszone są z wiatrem. W Polsce najczęściej pylą trawy, rośliny uprawne, jak pszenica czy owies, a także chwasty i drzewa (w tym najbardziej brzoza, topola, leszczyna, czy jesion). Roztocza kurzu domowego to alergen całoroczny. Rozwijają się w temperaturze 21-28 stopni oraz w miejscach, których wilgotność waha się między 60 a 80%. Najczęściej występują w pościeli i materacach, a także dywanach, tapicerce mebli, pluszowych zabawkach czy zasłonach i firanach. Grzyby pleśniowe to kolejny alergen. Występuje w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach w domach, a także w ziemi doniczkowej, kratkach wentylacyjnych, a nawet na meblach i ścianach. Objawy alergii wziewnej to najczęściej katar, kaszel, swędzenie i łzawienie oczu, a także ból głowy, a w konsekwencji również problem ze snem. To z pewnością jest powodem zmęczenia, rozdrażnienia, a także obniżonego nastroju. Diagnozowanie alergii odbywa się na postawie testów w trakcie wizyty u alergologa. Dobiera on również odpowiednie leki, dzięki którym organizm nie reaguje na alergeny. U niektórych osób niezbędne są także preparaty wziewne. Dzięki nim można szybko zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości. W wielu przypadkach wystarczą przyjmowane regularnie w okresie pylenia tabletki, co skutecznie hamuje dolegliwości, jakie daje alergia wziewna. Objawy powinny ustąpić po kilku minutach.


Jak zadbać o przestrzeń?

W mieszkaniu alergika kluczowe jest regularne sprzątanie. Warto zadbać o częste przecieranie półek i innych bibelotów. Konieczna jest również zmiana pościeli, odkurzanie kanap czy materaca. Do prania używaj delikatnych, antybakteryjnych detergentów. Warto usunąć wszelkie dywany, a wykładzinę zmienić na drewnianą podłogę. Dzięki temu można zmniejszyć ilość obecnych w powietrzu cząsteczek kurzu. Przydatny okaże się również oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu można usunąć nie tylko alergeny czy roztocza, ale także smog i inne szkodliwe substancje, które przedostają się do wnętrza mieszkań. Domy seniora dolnośląskie zapewniają odpowiednie warunki również seniorom, którzy zmagają się z alergią wziewną, kontaktową czy pokarmową. Pokoje są regularnie sprzątane i ozonowane, dzięki czemu nawet 99% bakterii, alergenów i wirusów jest usuwana. W przypadku osób zmagających się z alergiami pokarmowymi zostaną one uwzględnione w jadłospisie podopiecznego.


Alergie wziewne mogą wywoływać na przykład gorączkę, a czasem nawet biegunkę, szczególnie gdy towarzyszy im alergia krzyżowa. Dolegliwości z niej wynikające są zwykle reakcją na spożycie produktów uczulających. W przypadku wystąpienia silnej alergii może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Osoby zmagające się z silnymi reakcjami uczuleniowymi powinny mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Warto również przeszkolić bliskich z podawania preparatu domięśniowo.