Rehabilitacja po udarze

Rehabilitacja po udarze
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Przebyty, prowadzi do trwałej niepełnosprawności, dlatego jedynie odpowiednia rehabilitacja pozwala ponownie wrócić do, chociażby częściowej, sprawności. Proces powrotu do zdrowia jest długi i żmudny, ale bardzo istotny. Ile trwa rehabilitacja i gdzie warto szukać pomocy?

Udar

Wystąpienie udaru jest spowodowane niedokrwieniem lub krwotokiem domózgowym i jego konsekwencją jest uszkodzenie tkanek mózgu. Może mu towarzyszyć zakrzep i zator tętnic. Od rozległości i rodzaju przebytego udaru, a także odpowiednio dobranej rehabilitacji zależy szybkość powrotu do zdrowia. Na początku celem ćwiczeń jest zapobieganie powstawaniu odleżyn i przykurczy. Należy zapewnić choremu odpowiedni materac, a także pielęgnację. Kolejnym etapem są ćwiczenia, które łagodzą skutki powstałych niedowładów i zapobiegają spadkowi siły mięśni. Praca nad doskonaleniem lokomocji, funkcjonowaniem kończyn pomaga stopniowo odzyskać siły. Konieczne jest również zadbanie o zdrowie psychiczne – adaptacja do nowej sytuacji w wielu przypadkach jest trudna i żmudna. Wsparcie psychologa pomaga podtrzymywać chęci do walki o lepszą sprawność, łagodzi stany depresyjne czy lękowe. Rehabilitacja rozpoczęta odpowiednio wcześnie daje bardzo dobre rokowania. Prywatne ośrodki rehabilitacyjne po udarze mózgu codziennie pomagają podopiecznym w odzyskaniu sprawności. Warto rozważyć tę opcję, a po turnusie kontynuować zajęcia z fizjoterapeutą.


Gdzie szukać pomocy?

W trakcie rehabilitacji wykorzystuje się różne rodzaje specjalistycznego sprzętu, dlatego warto poszukać specjalisty lub ośrodka, w którym senior może wykonać pierwsze kroki ku powrotowi do sprawności. Czasami konsekwencją udaru jest trwała niepełnosprawność lub niedowład. Wówczas senior musi poruszać się przy pomocy wózka inwalidzkiego, balkonika czy o kulach. Konieczne będzie odpowiednie przygotowanie mieszkania czy pokoju. Wszelkie progi, dywany czy wąskie przejścia uniemożliwiają bowiem bezpieczne poruszanie się. Kłopotliwe może być również korzystanie z toalety lub branie kąpieli. Dom opieki Wałbrzych zapewnia pełen komfort seniorom, którzy mają problem z poruszaniem się. W łazienkach znajdują się specjalne poręcze, które ułatwiają branie prysznica czy korzystanie z toalety. Podłogi są pozbawione dywanów i progów, dzięki czemu można bezpiecznie przejść pomiędzy pomieszczeniami. Podopieczni mogą brać udział w zajęciach dopasowanych do swoich możliwości.


Rehabilitacja po udarze – ile trwa?

Czas trwania rehabilitacji jest indywidualną kwestią. Pacjenci powinni ćwiczyć regularnie, zarówno w domu, jak i pod okiem specjalisty lub na turnusach w ośrodkach zajmujących się wsparciem osób starszych. Szacuje się, że powrót do sprawności zajmuje od 3 do 6 miesięcy. Po przejściu udaru występuje tak zwana pourazowa plastyczność mózgu – dzięki temu jest on w stanie przyjąć więcej informacji, co zwiększa efektywność rehabilitacji. Im później się ją rozpocznie, tym mniejsze szanse na powrót do zdrowia. Intensywne i odpowiednio dobrane ćwiczenia po udarze pozwalają osiągać postępy, tym samym ułatwiając seniorowi powrót do sprawności.

Dlaczego rehabilitacja po udarze jest taka ważna?

Konsekwencje przebycia udaru w większości przypadków znacząco ograniczają sprawność fizyczną, a także umiejętności komunikowania. U niektórych pacjentów pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, dlatego samodzielne funkcjonowanie w mieszkaniu staje się praktycznie niemożliwe. Koniecznie jest stałe wsparcie osób trzecich. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można na nowo odzyskać sprawność. Wsparcie specjalisty w trakcie ich wykonywania również jest nieocenione. Dzięki temu można ponownie odzyskać niezależność, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zatorów czy zakrzepów.


Regularne ćwiczenia, zarówno fizyczne, jak i umysłowe pozwalają ponownie odzyskać sprawność w kończynach. W niektórych przypadkach można znacząco poprawić jakość mowy czy możliwość pisania. Wczesne wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, pionizacji i rehabilitacji zapewnia sprawniejszy powrót do sprawności, a finalnie także poprawę jakości życia.