Jak zapobiegać osteoporozie?

Jak zapobiegać osteoporozie?
Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, która dotyczy zmian metabolicznych w tkance kostnej. W czasie jej trwania struktura kości ulega osłabieniu, a ich masa maleje Ryzyko zachorowania na osteoporozę zwiększa się wraz z wiekiem. Ciało staje się bardziej podatne na złamania. Schorzenie jest szczególnie niebezpieczne dla osób w wieku senioralnym. Często osteoporoza rozwija się niezauważona – dlatego też warto przedsięwziąć wszelkie środki, by zminimalizować ryzyko jej powstania.

Przyczyny i objawy osteoporozy

Kości są naturalnym magazynem – to w nich znajduje się mnóstwo niezbędnych ciału minerałów, takich jak fosfor, wapń czy sód. Organizm sam usuwa z nich potas i magnez. Jeśli procesy uzupełniania i pozbywania się mikroelementów przebiega prawidłowo, kości pozostają w dobrym stanie. Jeżeli więcej substancji jest usuwanych lub wymienianych, dochodzi do wystąpienia osteoporozy. Przyczynami zaburzeń w metabolizmie kości może być nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, niedobory żywieniowe (zwłaszcza wapnia i fosforu) oraz za niski poziom witaminy D. Duże znaczenie ma też aktywność fizyczna – jej brak oraz niedowaga mogą sprzyjać rozwijaniu się osteoporozy. Osteoporoza może też być efektem długotrwałego przyjmowania różnych środków farmaceutycznych lub być schorzeniem wtórnym wywołanym przez inne choroby, na przykład zaburzenia endokrynologiczne lub choroby autoimmunologiczne.

Wczesne stadium osteoporozy może pozostać długo niezdiagnozowane. Wykrywa się ją zazwyczaj w momencie, w którym dochodzi do złamania kości. Odpowiednio wdrożona profilaktyka i regularne wykonywanie badań może jednak pomóc ustrzec się od schorzenia.

Profilaktyka – im szybciej wdrożona, tym lepiej

Zagrożone osteoporozą są nie tylko osoby w wieku senioralnym – ryzyko zachorowania zwiększa się po 35 roku życia i w większości dotyczy kobiet. Choć to, jaką gęstość mają kości w dużej mierze jest zależne od genów, historii zdrowia rodziny czy hormonów. Ogromne znaczenie ma też profilaktyka.

Przede wszystkim warto zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. Pierwszym krokiem jest całkowite wykluczenie alkoholu i papierosów, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy – zwłaszcza w starszym wieku. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę poprzez dopasowanie odpowiedniej ilości składników odżywczych do potrzeb organizmu. Przede wszystkim należy zadbać o dużą ilość wapnia i witaminy D3. Równie istotne jest podejmowanie aktywności fizycznej, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Częste spacery to najprostsza tego typu inicjatywa. W ten sposób można również wspomóc utrzymanie odpowiedniego BMI. Ważne są też regularne badania – przede wszystkim robienie densynometrii, czyli pomiaru gęstości kości. Ale ważne jest także regularne badanie krwi i moczu, w tym badanie poziomu fosforu i wapnia. Na podstawie wyników można oszacować ryzyko wystąpienia złamań i dobrać właściwą terapię. Nasz dom seniora (dolnośląskie) stale monitoruje stan zdrowia starszej osoby. Każdy z podopiecznych jest regularnie badany oraz jest pod stałym nadzorem lekarza. Co więcej, przestrzeń w Rezydencji Senioralnej „Słowik” została stworzona tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia upadków, a w konsekwencji urazów. Dom opieki (Wałbrzych) zapewnia profesjonalną opiekę oraz kontynuowanie leczenia u seniorów ze zdiagnozowaną osteoporozą.

Skuteczna pomoc w łagodzeniu przebiegu choroby

U osób chorych na osteoporozę niegroźne wypadki, a nawet kichnięcie lub nachylenie się może spowodować bolesne złamanie, co prowadzi do utraty sprawności i pogorszenia jakości życia. Osobom cierpiącym z powodu tej choroby zaleca się leczenie farmakologiczne bisfosfonianami, preparatami z wapniem i witaminą D lub z estrogenami, a także profesjonalną fizjoterapię. Indywidualnie dobrane ćwiczenia z pewnością poskutkują wzmocnieniem układu ruchowego. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” osoby starsze mogą liczyć na kompleksową opiekę – skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły.