Jedzenie medyczne dla seniora

Jedzenie medyczne dla seniora
Odpowiednie żywienie seniora jest istotną kwestią. Wraz z wiekiem spada odporność, spowalnia metabolizm, kości stają się coraz bardziej kruche i podatne na złamania. Wchłanianie się składników odżywczych również jest obniżone, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią dietę i dostarczanie makro- i mikroelementów. U pacjentów zmagających się z chorobami, podawanie stałych posiłków może być problematyczne ze względu na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Podpowiadamy, jak w jadłospis dla seniora wdrożyć specjalne żywienie doustne.

Żywność medyczna - co to jest?

To specjalna kategoria wyrobów medycznych lub produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Najczęściej podaje się je seniorom lub osobom niedożywionym. Można je stosować przy różnego rodzaju chorobach, które powodują odwodnienie, brak możliwości gryzienia, przełykania, wycieńczenie, brak apetytu. W swoim składzie zawierają duże ilości białka, są wysokoenergetyczne i bogate w składniki odżywcze. Najczęściej występują w formie płynnej, dzięki czemu są wygodne w podawaniu. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju produktów, w tym także dla pacjentów chorujących na cukrzycę czy mających problemy z wątrobą. Wybór danego rodzaju preparatu powinien zasugerować lekarz, dietetyk lub pielęgniarka. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że senior spożywa odpowiednią ilość kalorii i niezbędnych do regeneracji składników odżywczych. O zbilansowaną, zdrową dietę dbają także domy opieki Dolnośląskie. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” każdy podopieczny ma zapewnione odpowiednią, zbilansowaną dietę. Dodatkowo dom spokojnej starości Dolnośląskie ma własną szklarnię, w której seniorzy przy wsparciu ogrodnika mogą wspólnie zadbać o rośliny, co również pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia, umożliwiając relaks i odpoczynek w otoczeniu zieleni.


Żywność medyczna jest produkowana w neutralnych smakach, by nie pogłębiać jadłowstrętu czy odrzucać zbyt intensywnym zapachem. Jeżeli senior nie chce jeść lub ma problemy z przyjmowaniem stałych pokarmów, wzbogacenie diety o płynne jedzenie medyczne może być dobrym rozwiązaniem. Niektóre marki oferują również żywność medyczną w formie proszków, które można podawać seniorom. Warto jednak każdorazowe wprowadzenie tak zwanych nutridrinków skonsultować z lekarzem prowadzącym. Należy również zwrócić uwagę na to, by dieta łatwostrawna wciąż pozostała jak najbardziej urozmaicona.

Jadłospis dla seniora – podawanie żywności medycznej

Żywienie doustne powinno odbywać się powoli, najlepiej po łyżeczce, popijając wodą. Te preparaty w większości można mieszać z jedzeniem. Jeżeli dieta łatwostrawna seniora jest głównie płynna, możesz dodawać je do zup (zamiast śmietany) czy koktajli. Świetnie wzbogacą również lekkie potrawy typu owsianka czy jaglanka. Dzięki temu wzbogacisz dania o dodatkowe, potrzebne składniki odżywcze, a także zwiększysz ich kaloryczność.


U seniorów, którzy mogą spożywać niewielkie posiłki, stałe warto zadbać o lekkostrawną dietę, składającą się z dużej ilości białka. Dodatnie odżywki w postaci medycznego proszku sprawi, że jadłospis dla seniora będzie bardziej urozmaicony, a odpowiednie proporcje składników odżywczych zachowane. Jeżeli senior jest w stanie wykonać aktywność, może pomóc w przygotowaniu posiłku. Lekkie prace w kuchni – na przykład krojenie warzyw pozwala ćwiczyć umiejętności manualne oraz koncentrację. Wiele osób zwykłe, domowe czynności relaksują, dlatego o ile senior ma taką możliwość, warto zachęcać go do codziennych aktywności.