Gry planszowe - skuteczna aktywizacja osób starszych

Gry planszowe - skuteczna aktywizacja osób starszych
Dbanie o kondycję umysłu jest ważne na równi z utrzymaniem dobrej formy fizycznej, szczególnie w starszym wieku. Duże znaczenie ma regularność ćwiczeń i korzystanie z dedykowanych materiałów. Jednym ze sposobów na aktywizację mózgu są gry planszowe. Podpowiadamy, na jakie pozycje warto zwrócić uwagę.

Nieśmiertelne klasyki

Trening umysłu warto zacząć od klasycznych gier. Świetnie sprawdzą się domino i warcaby. Ich zasady są proste, a do rozłożenia planszy nie potrzeba wiele miejsca. Ponieważ gra się z drugą osobą- poprawiają się także umiejętności interpersonalne. Takie gry to także sentymentalny powrót do dzieciństwa. Dobrą propozycją są również szachy. To doskonały trening pamięci, percepcji i logicznego myślenia. Dostęp do szachów mają podopieczni naszej Rezydencji Senioralnej „Słowik”. Dzięki temu mogą w wolnej chwili usiąść do królewskiej gry i wspólnie z innym seniorem rozegrać partię. Domy seniora (dolnośląskie) nieustannie dbają o trening zarówno umysłu, jak i ciała. Zajęcia plastyczne, gra w bule czy nordic walking pozwalają zaktywizować podopiecznych. Warto pamiętać, że wszelkie zajęcia są dobierane do stanu zdrowia seniora, dlatego możesz być pewien, że bliska Ci osoba jest bezpieczna i przebywa pod dobrą opieką.

Gry specjalistyczne

Gry planszowe to sposób na aktywizację seniora, który zaczyna chorować na demencję lub chorobę Alzheimera. Pozwalają również nawiązać kontakt z innymi osobami w podobnym wieku. Specjalistyczne gry, stworzone po to, by aktywizować umysł, pozwalają wykonać codzienny trening. Jedną z nich jest Tangram – gra umysłowa, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Dzięki różnym kształtom z powodzeniem można dzielić klocki według kolorów, tworzyć różne wzory, układać piramidy czy układanki wedle rozpiski w książeczce. To także dobra inspiracja do wszelkich działań twórczych. Klocki są tej samej grubości i pasują do siebie. Okażą się pomocne zarówno w początkowej, jak i zaawansowanej fazie Alzheimera. Warto wspierać chorego w takich zadaniach, chwalić go za postępy i motywować do dalszej pracy.


Na rynku można znaleźć również wiele innych propozycji, które pozwalają aktywizować pamięć. Poręczne i kolorowe kostki zachęcają do pracy. Każda z pozycji zawiera odpowiednią instrukcję. Wśród aktywizujących gier można znaleźć również chińczyka. Skutecznie integruje z innymi uczestnikami gry, a także trenuje skupienie i umiejętności manualne. Dobrym pomysłem jest również kolorowa wieża z drewnianych klocków. Gra zręcznościowa typu jenga pomaga ćwiczyć zdolności manualne, koordynację ruchową oraz dostarcza wielu pozytywnych emocji. Ciało oraz umysł pobudzi również gra typu scrabble. Układanie słów pobudza kreatywność, zapobiega demencji, a także pomaga w koncentracji. Wszystkie gry wspomagają skutecznie walkę z nudą i pozwalają przyjemnie spędzić wolny czas.


Jeżeli zauważysz u seniora postępujące problemy z pamięcią skontaktuj się z neurologopedą, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj terapii, a także powie, jak pracować z osobą chorą. Warto pamiętać, by nie krytykować, ani nie pospieszać seniora. Okaż wsparcie, chwal za postępy. Wprowadź czas na trening umysłu w codzienną rutynę, a stanie się on naturalną, przyjemną czynnością.