Depresja u osób starszych

Depresja u osób starszych
Szacuje się, że na depresję choruje około 15% osób powyżej 65. roku życia. Przyczyn może być wiele. Depresja może zależeć od czynników społecznych, biologicznych, ale także fizycznych. Często towarzyszy również innym schorzeniom. Układ nerwowy seniorów wraz z wiekiem obniża swoją aktywność, dlatego warto skonsultować objawy ze specjalistą. Podpowiadamy, jakie są objawy oraz jak przebiega depresja u osób starszych.

Jak rozpoznać depresję u starszych osób?

Depresji często towarzyszą także objawy somatyczne, w tym dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyczyną może być także anemia, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, białaczka, rak trzustki czy nawet niedożywienie. Objawy depresji mogą nasilać również leki – sterydy, leki nasenne, na nadciśnienie, winkrystyna i winblastyna.


Jednym z pierwszych objawów jest poczucie smutku, przygnębienia czy załamania. Depresja u osób starszych może powodować również spadek masy ciała, jadłowstręt, bezsenność, bóle głowy, brak motywacji, zmniejszone poczucie własnej wartości i rezygnację z kontaktów społecznych. Jeżeli zauważysz powyższe symptomy u bliskiej osoby, zaproponuj pomoc. Warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże podjąć odpowiednie kroki – leczenie farmakologiczne lub dedykowaną terapię.

Pomoc w walce z depresją

Depresja starcza może przybierać różne formy, dlatego przede wszystkim nie bagatelizuj objawów. Warto wyciągnąć pomocną dłoń, okazać empatię i zrozumienie. Aktywnie słuchaj podopiecznego, odwzajemniaj uczucia i zachęcaj do ich wyrażania. Jeżeli senior ma taką możliwość, możesz zaproponować spacer na łonie natury, czy krótką wycieczkę do lasu czy nad jezioro. Dobrym rozwiązaniem jest także spisanie planu dnia, obowiązków do wykonania i zaplanowanie czasu wolnego. Staraj się nie separować od podopiecznego, ale dbaj również o swoje potrzeby.


Różnego rodzaju aktywności, dobrane do możliwości seniora pomagają w walce z depresją. Bierki to prosta, a zarazem angażująca gra, która ćwiczy umiejętności manualne oraz umysł. Dzięki skupieniu uwagi w trakcie rozgrywki można chociaż przez chwilę nie skupiać się na chorobie. Uczucie lęku i depresji pomaga redukować także muzykoterapia. Poprawia sen, wycisza cały organizm i zmniejsza napięcie emocjonalne. Odprężające aktywności zapewniamy podopiecznym w Rezydencji Senioralnej „Słowik”. Nasz dom opieki oferuje zajęcia plastyczne, które pozwalają przelać emocje na płótno, wspierają motorykę oraz pobudzają wyobraźnię. Arteterapia poprawia również koncentrację i uważność. Kondycję fizyczną poprawia także taniec. Dedykowane seniorom zajęcia w grupie pozwalają zadbać o kontakty międzyludzkie, a muzyka działa rozluźniająco. Dodatkowo, oprócz formy psychicznej, można zadbać o kondycję fizyczną. Domy opieki Dolny Śląsk oferują również pełne wsparcie personelu oraz specjalisty z zakresu psychologii. Personel domu seniora doskonale wie, jak podstępną chorobą jest depresja. Leki zostaną podane wedle zaleceń specjalisty, a każdy podopieczny zawsze może liczyć na wsparcie i ciepłe słowo. Dzięki dostępowi do Internetu na terenie całego obiektu i specjalnych stanowisk komputerowych, kontakt z najbliższymi również jest możliwy.


Depresja starcza niesie ze sobą wiele objawów, które bagatelizowane mogą stale się pogłębiać. Warto pamiętać, że seniorzy niechętnie skarżą się na obniżenie nastroju, czy zaburzenia snu. Wówczas mówi się o depresji maskowanej. Jeżeli zauważysz, że bliska osoba stała się apatyczna, zmęczona czy stopniowo wycofuje się z różnego rodzaju aktywności czy porzuca zainteresowania, to zaproponuj pomoc i okaż wsparcie.