Jak udzielić pierwszej pomocy osobie starszej

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie starszej
Opiekując się seniorem, znajomość zasad pierwszej pomocy jest bardzo ważna. Zapisz numery ratunkowe w widocznym miejscu, tak, by miał do nich łatwy dostęp. W razie wystąpienia jakiegokolwiek wypadku, pamiętaj, o tym, aby zachować opanowanie i spokój – dzięki temu dokładnie określisz problem i podasz niezbędne dane w trakcie połączenia z operatorem. Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Utrata świadomości

Jeśli senior utraci świadomość, podejdź do niego i lekko potrząśnij za ramię. Jeśli nie reaguje, natychmiast zadzwoń po pogotowie i zwróć się o pomoc do osób w Twoim otoczeniu. Udrożnij drogi oddechowe – połóż jedną dłoń na czole, drugą unosząc podbródek. Przez kolejne dziesięć sekund staraj się wyczuć oddech. Jeżeli podopieczny oddycha normalnie to ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nie – przeprowadź masaż serca (30 uciśnięć i 2 wdechy ratunkowe).

Zawał serca – jak pomóc seniorowi

Niestety zawał serca to częsta przypadłość wśród seniorów. Rozpoznaje się go po nagłym ataku duszności oraz bólu w klatce piersiowej promieniującym aż do rąk. Występuje wtedy również niepokój, zimne poty oraz bladość. Kiedy podejrzewasz zawał u podopiecznego, ułóż go w pozycji półsiedzącej z uniesionym tułowiem. Poleć mu wykonywać powolne i głębokie wdechy oraz wydechy. Natychmiast wezwij służby ratunkowe. Po wykonaniu telefonu, zapewnij seniora, że pomoc jest w drodze. Rozepnij ciasne części ubrania – pasek, a przede wszystkim krawat powinny być zdjęte błyskawicznie. Zadbaj koniecznie o dostęp do świeżego powietrza. W oczekiwaniu na pogotowie rozmawiaj z pacjentem próbując go uspokoić. Jeżeli senior utraci świadomość, jednak oddech będzie prawidłowy, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. W razie zatrzymania akcji serca – rozpocznij masaż.

Postępowanie w przypadku udaru

Udar może spowodować paraliż części twarzy. Łatwo to zauważyć, ponieważ opada wtedy kącik ust, jedna z powiek jest permanentnie zamknięta. Jeśli dojdzie do udaru u seniora, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy. Następnie przeprowadź ocenę jego stanu. Jeżeli jest przytomny – ułóż go wygodnie w pozycji z uniesionym tułowiem i osłoń sparaliżowane części ciała. Utrata przytomności – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku zatrzymania krążenia, przeprowadź jak najszybciej masaż serca. Osoba po udarze może mieć problemy z mową czy poruszaniem się. Kontakt z seniorem może być utrudniony, a opieka bardziej wymagająca. Konieczna będzie również rehabilitacja pod okiem fachowca. Dom seniora zapewni komfortowe warunki do życia. Przystosowane pokoje (m.in nisko zamontowane włączniki, odpowiednia wysokość łóżka), łazienki wyposażone w udogodnienia dla niepełnosprawnych, brak progów czy winda dojeżdżająca na wyższe piętra skutecznie ułatwiają poruszanie się i wykonywanie codziennych aktywności. Kontakt z osobami w podobnym wieku pozytywnie wpłynie na zdrowie psychiczne, a dopasowane zajęcia rehabilitacyjne pomogą zminimalizować skutki wystąpienia udaru.


Nagłe wypadki są stresujące i zawsze mogą się przytrafić. Warto być przygotowanym na każdą sytuację. Staraj się zachować spokój i nie panikować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy nie proś o pomoc, po prostu wydawaj polecenia konkretnym osobom, najlepiej wskazując palcem. Dzięki temu możesz uratować czyjeś życie.