Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów staje się coraz bardziej powszechna. Podobnie atakuje kobiety i mężczyzn. Dotyka najczęściej osób po czterdziestym roku życia. Można ją rozpoznać po klasycznych objawach, a także w wyniku dalszej diagnostyki obrazowej, na przykład poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Zmaga się z nią wiele osób starszych. Jak wygląda przebieg tej choroby u seniora?

Przebieg i charakterystyczne objawy

Choroba ta to proces uszkadzania elementów stawów (chrząstek, części kostnych), który prowadzi do bolesności, ograniczenia ruchomości stawów, aż powstaje stan zapalny. Przyczyn może być wiele, najczęściej są to przeciążenia stawów, urazy, przebyte stany zapalne, choroby metaboliczne, a także starzenie się organizmu. Charakterystycznymi objawami są nasilające się bóle w trakcie obciążania stawów, po dłuższym wysiłku, a ustępujące po odpoczynku. Jest to także występowanie porannego bólu, który zmniejsza się po krótkim rozruchu. W późniejszym stadium zmienia się również obrys stawu i powstaje jego zniekształcenie. Jeżeli senior zaczyna informować o problemach z poruszaniem się, doskwiera mu ból lub zauważa zmiany w obrębie stawów, warto udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie.

Jak radzić sobie z objawami choroby?

W łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej pomocne są różnego rodzaju metody fizjoterapii. Istnieje wiele ćwiczeń, które nie obciążają stawów. Doskonale sprawdzi się jazda na rowerze – jeżeli jest taka możliwość, można wybrać się z seniorem na przejażdżkę. W chłodne miesiące świetnie sprawdzi się wersja stacjonarna. Z kolei ćwiczenia z oporem pozwalają wzmocnić mięśnie. Aktywność fizyczna jest również dobrym sposobem zapobiegania chorobie zwyrodnieniowej stawów. Warto jednak skonsultować formę rehabilitacji z doświadczonym specjalistą. Dzięki temu będziesz pewien, że bliska Ci osoba będzie w pełni zaopiekowana, a ćwiczenia dopasowane do stanu zdrowia czyli bezpieczne dla stawów. Warto również zadbać o lekką dietę. Każdy dodatkowy kilogram to kolejne obciążenie stawów.


Na bolesne dolegliwości bardzo pomagają zimne okłady. Ta metoda przynosi ulgę, poprawia komfort pacjenta, a w niektórych przypadkach pozwala zmniejszyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych. Przy ograniczeniu mobilności pomocne będą również kule albo różnego rodzaju laski. W przewlekłym leczeniu bólu pod okiem specjalisty wdrażane są odpowiednie leki lub maści. W niektórych przypadkach może on podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.

Zapewnij komfort i dobrą opiekę

Kluczową rolę pełni dobra opieka. Jeżeli zajmujesz się seniorem samodzielnie to zadbaj, by przestrzegał zaleceń lekarza. Wykonujcie wspólnie ćwiczenia i pilnujcie zasad zdrowego odżywiania. Warto również zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku i zminimalizować czynniki wywołujące stres.


Jeżeli mobilność seniora jest ograniczona, a opieka niemożliwa, dobrym rozwiązaniem będzie dom spokojnej starości (dolnośląskie). W Rezydencji Senioralnej pomieszczenia zostały przystosowane do potrzeb naszych podopiecznych. Przejścia nie mają wysokich progów, a na wyższe kondygnacje dojeżdża winda. Każda toaleta została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki specjalnie dobranym aktywnościom i rehabilitacji seniorzy mają możliwość poprawy sprawności ruchowej i ruchomości stawów. Ponadto każdy z podopiecznych ma stworzoną przez dietetyka klinicznego dietę, która dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych. Cicha i spokojna okolica sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi, a kontakt z osobami w podobnym wieku rozwija kompetencje interpersonalne i podnosi na duchu.