Wiosna - zadbaj o seniora-alergika

Wiosna - zadbaj o seniora-alergika
Alergia u seniora to bardzo uciążliwa przypadłość, która może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Osłabiony układ immunologiczny, przyjmowane lekarstwa oraz zmiany związane z procesem starzenia sprawiają, że alergenem mogą stać się dotychczas niegroźne czynniki zewnętrzne, pokarm czy ulubiony krem. Warto zapoznać się z objawami, które mogą wskazywać na uczulenie i konsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem.

Alergia w starszym wieku

Alergie mogą pojawiać się niezależnie od wieku. Osłabiona odporność u seniorów szczególnie potęguje to ryzyko. Nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny błędnie identyfikuje czynniki zewnętrzne jako zagrożenie i zaczyna z nimi walczyć. Wytworzone w tym celu substancje powodują najczęściej katar, duszności, kaszel, a także wysypkę, świąd, a nawet stany zapalne. Nieleczone uczulenie może doprowadzić nawet do astmy, która jest chorobą przewlekłą i może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem.


Organizm może w ten sposób zareagować na kurz, pyłki, sierść, światło słoneczne lub wilgoć. Alergia u osób starszych pojawia się często przy współistniejących chorobach i w wyniku przyjmowanych farmaceutyków. Uczulenie jest szczególnie niebezpieczne, kiedy potęguje objawy innych schorzeń. Alergia u seniora to czasami wynik zmian immunologicznych w jelitach i może przyjąć formę uczulenia na niektóre produkty spożywcze, takie jak na przykład gluten, orzechy, czy cytrusy. U osób starszych może się również rozwinąć choroba alergiczna skóry. Związana jest z osłabieniem jej bariery ochronnej oraz obniżoną zawartością wody. Reakcją organizmu na alergen na przykład w postaci kremu, żelu pod prysznic czy na produkty spożywcze, może być wysypka, wypryski, świąd lub rumień.


Choroby alergiczne – jak sobie z nimi radzić?

Alergia u seniora jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy bardzo często przypominają symptomy chorób wieku starczego. Dodatkowo przyjmowane farmaceutyki mogą mieć wpływ na wynik testów. Problemem jest także dobór odpowiednich lekarstw po wykryciu uczulenia, ze względu na ryzyko wchodzenia w interakcję z innymi. Alergia u osób starszych jest o tyle niebezpieczna, że może pogłębiać objawy innych schorzeń. Dlatego powinna być leczona przez specjalistę.


Dom Seniora Dolnośląskie zatroszczy się o każdego podopiecznego. Wykwalifikowani pracownicy doskonale orientują się w kalendarzu alergika, dzięki czemu wiedzą, jaka roślina w danym terminie zaczyna pylić. Wykwalifikowani opiekunowie dbają o komfort i bezpieczeństwo Seniorów przez całą dobę. Dodatkowo zwracają uwagę na wszelkie alergie pokarmowe, dzięki czemu kucharz przygotowuje posiłki bez niebezpiecznych alergenów. Każdy pokój jest dokładnie sprzątany i ozonowany, co pozwala pozbyć się wszelkich pyłków, kurzu oraz wirusów i bakterii. Dom Seniora przykłada także szczególną wagę do zapewnienia opieki przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, która pomoże zwalczyć wszelkie objawy uczulenia i odpowiednio zareaguje w razie jakichkolwiek niepokojących symptomów. Dzięki temu każdy senior- alergik będzie czuł się dobrze zaopiekowany.