Nadchodzi lato - przygotuj seniora na wysokie temperatury

Lato dla seniora – odżywianie
Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Wzrasta ryzyko wystąpienia udaru cieplnego, odwodnienia czy przegrzania organizmu. Latem warto zwracać szczególną uwagę na temperaturę w pomieszczeniach, uważnie słuchać o dolegliwościach, z którymi zmaga się senior, co pozwoli na szybkie zdiagnozowanie problemu. Sprawdź, jak przygotować starszą osobę na nadchodzące upały.

Lato dla seniora – odżywianie

W tym wymagającym okresie warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i zbilansowane odżywianie seniora. W trakcie upałów powinno się przyjmować minimum dwa litry płynów dziennie. W gorące dni o nawodnienie pomoże zadbać butelka filtrująca, którą można zabrać wszędzie i w każdej chwili napełnić ponownie. Dieta dla seniorów może zawierać również herbatki ziołowe czy warzywne soki, które uzupełnią niedobory witamin i minerałów. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzone, nigdy lodowate. Można również zakupić dedykowane elektrolity dla seniora, które zapobiegają odwodnieniu. Soki z warzyw i owocowe koktajle warto przyrządzić samodzielnie. W tym celu należy zaopatrzyć seniora w wyciskarkę wolnoobrotową lub blender kielichowy. Sprzęty są łatwe w obsłudze, a części można z powodzeniem myć w zmywarce. W gorące dni warto zrezygnować z tłustych potraw na rzecz lekkostrawnych sałatek czy chłodników. Sezonowe warzywa doskonale sycą, dostarczają składników mineralnych i urozmaicają standardowe odżywianie seniora. Latem lepiej zrezygnować z alkoholu i słodkich dań. Ta gorąca pora roku to szczególnie trudny okres dla seniorów, którzy mają problemy z poruszaniem się lub znajdują się w zaawansowanym stadium choroby. Kluczową rolę pełni odpowiednia higiena i pielęgnacja, dzięki którym można uniknąć bolesnych odparzeń. Niezbędne będzie również właściwe przygotowanie mieszkania, aby senior mógł w nim komfortowo spędzić okres letni.


Przygotuj mieszkanie

Mieszkanie szczególnie od strony południa nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nawet po nocnym wietrzeniu ciężko w pomieszczeniach o mniej niż 30 stopni. W takich sytuacjach mogą pojawić się problemy z oddychaniem, zawroty głowy czy nawet utrata przytomności. Fale gorącego powietrza napływającego z zewnątrz można zatrzymać montując w oknach rolety. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto postawić na zewnętrzne modele. Znacznie lepiej odcinają dopływ gorąca do wnętrza. Innym rozwiązaniem są specjalne rolety dzień-noc. Przepuszczają światło w dzień, ale nieco ograniczają przenikanie gorąca. Po zasłonięciu w pomieszczeniu pojawia się przyjemny cień, który pozwala na swobodną pracę czy wypoczynek. Jeżeli nie ma możliwości montażu rolet, to rozwiązaniem mogą okazać się grube zasłony, które również zatrzymają trochę ciepła.


Jeżeli w mieszkaniu panuje wysoka temperatura lub znajduje się ono na poddaszu, to warto rozważyć zakup klimatyzatora. Na rynku można znaleźć jednostki wolnostojące lub specjalnie zamontowane, zewnętrzne konstrukcje. Większość modeli jest sterowana przy użyciu pilota lub dedykowanej aplikacji. Innym rozwiązaniem jest zakup wentylatora. Warto wybrać większy, stojący model, który będzie w stanie chociaż trochę schłodzić pomieszczenie.


Prywatne domy seniora dolnośląskie dbają o odpowiednie warunki w pomieszczeniach. Każde jest regularnie wietrzone, sprzątane i ozonowane, dzięki czemu powietrze jest czyste. W menu dominują sezonowe produkty, a także warzywa, które można własnoręcznie pielęgnować w szklarniach. Taka dieta dla seniorów pomaga w walce z upałami i dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Wykwalifikowana pomoc lekarska i pielęgniarki pomagają w codziennych zabiegach higienicznych. Bliskość lasów sprawia, że w Jedlinie Zdroju – miejscowości, w której położona jest dom seniora „Słowik”, nawet latem panuje przyjemny chłód, a w cieniu drzew można odpocząć.


Ubrania dla seniora

Latem warto zadbać także o odpowiedni ubiór. Należy wybierać luźną odzież wykonaną z bawełny lub lnu. Materiały te doskonale odprowadzają wilgoć, w przeciwieństwie na przykład do poliestru czy akrylu. Wiskoza również świetnie sprawdzi się w gorące dni. Jest lekka i przyjemna w dotyku, a po wypraniu ubrania szybko schną. Należy pamiętać również o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych. Jeżeli senior nosi okulary korekcyjne, to warto udać się do optyka w celu dopasowania nakładek przeciwsłonecznych. W kosmetyczce każdego seniora powinien znaleźć się również krem z filtrem.


Wybierając się na spacer w letnie dni, warto mieć pod ręką również elektrolity dla seniora, krem z filtrem i świeże przekąski. Zrezygnuj ze wspólnego przebywania poza domem pomiędzy 10 a 17. To czas, w którym słońce świeci najmocniej. Regularnie przypominaj o nakryciu głowy, a w razie pogorszenia się samopoczucia, skontaktuj się z lekarzem.