Metoda na wnuczka lub na policjanta - nie daj się oszukać!

metoda na wnuczka - jak się nie dac oszukac
Komendy Powiatowe Policji nieustannie apelują do seniorów, by zachowali szczególną ostrożność w związku ze wzmożoną aktywnością osób, które chcą wyłudzić pieniądze. Między innymi popularną metodą na wnuczka czy policjanta. Oszuści są coraz bardziej kreatywni w tym, co robią, dlatego warto porozmawiać z seniorem i przedstawić, jak powinien się zachować w przypadku podejrzanego telefonu.

Metoda na policjanta

Ta metoda działa podobnie jak oszustwo na wnuczka. Na telefon dzwoni osoba i podaje się za policjanta. Mówi, że pieniądze są zagrożone i należy je przelać na inne konto, by były bezpieczne. Zdarza się, że złodzieje informują, jakoby prowadzona była tajna akcja policyjna, dlatego potrzebne jest wsparcie finansowe. Policja nigdy nie prosi o pieniądze i nie informuje nikogo telefonicznie o swoich zamiarach. Jeżeli Ty lub senior odbierzecie taki telefon, warto zadzwonić pod 112 i zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy.


Bezpieczny senior

Metod oszukiwania jest wiele – na przykład na hydraulika czy listonosza. W ten sposób również można stracić pieniądze. Oszuści wykorzystują dobroć i ufność starszych ludzi, dlatego warto uświadomić seniora i wdrożyć odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Na początek jasno przekaż, żeby nie dawać żadnych pieniędzy, ani dostępu do konta nieznajomym. Powiedz, by nie otwierał drzwi nieznajomym. Ustalcie wspólne hasło, które poda rodzina dzwoniąc do domofonu. Wiele osób dostaje się do mieszkania przez dzwonienie i przedstawienie się jako „ja”. Senior powinien wymagać przedstawienia się. Zanim otworzy drzwi, powinien sprawdzić w wizjerze lub przez okno, kto stoi po drugiej stronie. Włącz filtr spamu – jeżeli senior ma smartfon, za pomocą kilku kliknięć można włączyć opcję, która uniemożliwia kontaktowanie się numerom rozpoznanym jako spam. Dzięki temu telemarketerzy nie będą nękać seniora. Wszelkie pieniądze i kosztowności powinny być schowane w nieoczywistym miejscu. Jeżeli jest taka możliwość można zainwestować w sejf. Nasz dom seniora niektóre pokoje wyposażył właśnie w takie zabezpieczenie. Dzięki temu wszelkie kosztowności podopiecznych są zawsze bezpieczne. Dom opieki Wałbrzych ma również specjalne stanowiska komputerowe, a na terenie całego budynku jest dostępny bezprzewodowy Internet. Jeżeli podopieczny chce skorzystać z bankowości, opiekun nie tylko pomoże wykonać transakcję, ale także podda ją odpowiedniej weryfikacji, na przykład kontaktując się z rodziną. Większą gotówkę najlepiej trzymać w banku. Wiele z nich oferuje konto dla seniora. Usługa obejmuje między innymi darmowe konto i kartę czy wpłaty lub wypłaty gotówki za darmo.


Co zrobić, kiedy oszustwo na wnuczka okazało się zebrać żniwo? Pieniądze można uratować, jeżeli przelew został wysłany w godzinach, w których nie działa sesja ELIXIR (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa). To system rozliczeń między bankami, który pozwala na realizację przelewów. Sesje banków działają w dni robocze w trzech turach rozliczeniowych NBP pomiędzy 10:30 a 11, 14:30 a 15 oraz 17-17:30. Przelew można cofnąć, jeżeli był zrealizowany w trybie zwykłym. Wówczas należy skontaktować się z bankiem lub udać się do placówki. W szczególnych przypadkach przelew, który już wyszedł można zablokować przy pomocy Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jeżeli nie można cofnąć przelewu, a pieniądze nie zostały pobrane z konta, należy przelać do bliskiej osoby lub na inny rachunek. W przypadku braku środków nie ma możliwości wykonania zlecenia.


Zamiast trzymać pieniądze w domu, lepiej założyć konto dla seniora. Jeżeli bliska osoba jest mobilna i sprawnie porusza się po sieci, to wszelkie transakcje może wykonać z komputera lub przez aplikację. Zawsze może również podejść do oddziału banku i tam załatwić wszelkie potrzebne sprawy. Podejrzane telefony najlepiej konsultować z rodziną lub bezpośrednio dzwoniąc na infolinię banku albo policję.