Rola rodziny i opiekunów w życiu seniora

Rola rodziny i opiekunów w życiu seniora
Opiekę nad seniorem w dużej mierze sprawuje rodzina. Czasami jest to wymagające zajęcie, szczególnie, kiedy wszystkie obowiązki wykonuje jedna osoba. Kiedy senior zaczyna potrzebować pomocy w codziennych sprawach, zmienia się tryb funkcjonowania całej rodziny. Jak ważna jest rola rodziny w życiu seniora i jak skutecznie mu pomóc?

Opieka nad seniorem

Bez odpowiedniego przygotowania oraz wsparcia, opieka nad seniorem jest bardzo trudnym i wymagającym zadaniem. Opiekunowie czują poczucie dobrze spełnionego obowiązku, ale niestety również frustrację, zmęczenie i rozdrażnienie. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. W psychologii istnieje stan zwany „zespołem stresu opiekuna”. Polega on na fizycznym, emocjonalnym oraz psychicznym wyczerpaniu. Przyczyną tego stanu jest brak wsparcia ze strony innych osób oraz presja otoczenia związana z wymaganiem, aby konkretna osoba w pełni zaangażowała się w opiekuńcze obowiązki. Często zdarza się też, że senior przejawia niechęć wobec swojego opiekuna, co dodatkowo wzbudza negatywne emocje.

Zrozumieć starość

Warto postarać się, aby kontakt z seniorem był oparty na obustronnej sympatii. Trzeba zrozumieć, że taka osoba potrzebuje wsparcia i czasu, by przywyknąć do codziennej obecności opiekuna. Senior może odczuwać skrępowanie spowodowane uzależnieniem od innej osoby oraz tęsknotę za pełną sprawnością. Moment, w którym staje się niesamodzielny zwykle jest źródłem frustracji czy obniżonego nastroju, dlatego właśnie ważne jest zorganizowanie seniorom czasu tak, by wciąż mieli poczucie zachowanego rytmu dnia. Wykaż się kreatywnością – na przykład znajdź czas na wspólne wybranie zdjęć do albumu rodzinnego.


Receptą na trudną sytuację może być próba znalezienia nici porozumienia pomiędzy seniorem a osobą, która się nim opiekuje poprzez wspólne rozmowy. Warto zainteresować się jego samopoczuciem, proponować nowe aktywności, a także wspólne spędzanie czasu. Pamiętaj, że samotność dla seniora może być bardziej bolesna, niż większość przypadłości fizycznych. Będąc opiekunem nie możesz zapominać o wzajemnym szacunku. Staraj się nie okazywać rozdrażnienia czy zdenerwowania.

Skorzystaj z pomocy

Wiele osób twierdzi, że zadaniem opiekuna seniora jest wyłącznie podanie leków, jedzenia, czy zapewnienie odpowiedniej higieny. Działania nie powinny być mechaniczne. Warto zorganizować starszej osobie dzień na przykład wychodząc w miarę możliwości na spacer czy wykonując drobne prace w ogrodzie. Osoby niedołężne bardzo często nie mogą pogodzić się z utratą sprawności fizycznej czy intelektualnej. Jeżeli jako opiekun czujesz, że powierzone zadania zaczynają sprawiać coraz większe trudności poproś o pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki. Mogą to być doraźne wizyty lub regularnie świadczona usługa. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty, którą prezentują domy opieki.


Opiekunowie w naszej Rezydencji Senioralnej zapewniają podopiecznym stałą pomoc, wsparcie psychologiczne oraz medyczne. Pomagają w codziennej toalecie, przebieraniu się, pościeleniu łóżka czy innych czynnościach dnia codziennego. Organizują także spacery i różne aktywności, dzięki czemu zachowana jest wysoka jakość życia. Obecność innych seniorów stwarza możliwość werbalnego kontaktu z drugim człowiekiem.


Opieka nad seniorem to bardzo trudne zadanie, które wymaga wielu poświęceń. Niezależnie od tego, w jakim stanie znajduje się podopieczny, trzeba zapewnić mu maksimum szacunku i empatii. W miarę możliwości i po konsultacji z lekarzem prowadzącym staraj się aktywizować starszą osobę. Spraw, by wciąż czuła się potrzebna i ważna. Nie bój się również prosić innych członków rodziny o pomoc lub skontaktuj się domem opieki, który zadba o zdrowie i bezpieczeństwo seniora.