Aktywności dla seniora

Blog Post 1
Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na zdolności intelektualne. Dzięki regularnym treningom, na dłużej można zachować zdolność koncentracji, spostrzegawczość i skuteczniej rozwijać wrażliwość.

Sport jest również świetnym sposobem na pozbycie się stresu i poprawę humoru. Aktywność fizyczna u seniorów zapobiega i łagodzi przebieg chorób przewlekłych, jak, na przykład, cukrzycy czy miażdżycy, reguluje ciśnienie krwi oraz usprawnia funkcjonowanie układu ruchu. Tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów, takich jak skręcenia czy złamania. Pomaga również łagodzić dolegliwości bólowe stawów. Uprawianie sportu podnosi także naturalną odporność organizmu, dzięki czemu łatwiej zapobiegać infekcjom.

Jak dopasować formę aktywności?

W przypadku seniorów trzeba zadbać o to, by forma aktywności fizycznej była dostosowana do ogólnego stanu zdrowia i poziomu sprawności starszej osoby. Jeśli inaczej nie zaleci lekarz, warto wybrać się z seniorem na spacer. Dzięki temu usprawnia się układ ruchu, a cały organizm odpowiednio się dotlenia. Wielu seniorów lubi także nordic walking. Spacer z kijkami wyzwala mnóstwo energii, a dodatkowo można uprawiać go w większej grupie, co pogłębia relacje społeczne.


W obecnej sytuacji epidemiologicznej, która jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów, zaleca się pozostanie w domu. Jeżeli zachodzi taka konieczność, można jednak pod pewnymi warunkami udać się na spacer – istotne jest wtedy ubranie maseczki i jednorazowych rękawiczek oraz dezynfekcja dłoni. Możesz też zaproponować seniorowi ćwiczenia w domu.

Aktywności dla seniora w domu opieki

Seniorzy, którzy przebywają w domu opieki, również mogą na miarę swoich możliwości i wedle zaleceń specjalistów, korzystać z oferty ćwiczeń aktywizujących. Jeżeli osoba starsza uwielbia przebywać w grupie, a jego pasją jest muzyka, to „Rezydencja Senioralna Słowik” oferuje dedykowane zajęcia taneczne. Taka forma ruchu z pewnością poprawi samopoczucie i pozwoli poznać osoby o podobnych pasjach. Empatyczny i doświadczony instruktor dokłada wszelkich starań, by podopieczni, którzy biorą udział w zajęciach, czuli się komfortowo i bezpiecznie.


Dom spokojnej starości – „Rezydencja Senioralna Słowik” prowadzi również zajęcia plastyczne. Rozwijają one wyobraźnię, korzystnie wpływają na koordynację i motorykę. Prywatne domy opieki to sposób na zadbanie o seniorów. W „Rezydencji Senioralnej Słowik” słuchamy ich, odpowiadamy na pytania i zapewniamy komfortowy odpoczynek w pokojach przystosowanych do ich potrzeb. Nieustannie monitorujemy ich stan zdrowia i zapewniamy zbilansowaną dietę, spersonalizowaną wedle zaleceń lekarskich. Regularnie dezynfekujemy też pomieszczenia i zapewniamy wsparcie psychologiczne w trudnym okresie pandemii.