Wpływ choroby Parkinsona na jakość życia osób starszych

choroba parkinsona - wpływ na życie starszych
Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjnym schorzeniem, które wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, powodując trudności w kontrolowaniu ruchów, a także zaburzenia mowy i połykania. Choroba zazwyczaj występuje u osób starszych, powyżej 60. roku życia, dlatego mówi się potocznie, że to choroba wieku starczego. Jej obecność znacznie wpływa na jakość życia. Przebieg choroby Parkinsona może się różnić – pierwsze objawy są zwykle łączone z innymi schorzeniami lub zrzucane na wiek. Trafna diagnoza na wczesnym stadium to gwarancja skutecznego leczenia i komfortowego życia.

Życie z chorobą Parkinsona

Osoby z chorobą Parkinsona często doświadczają trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności, jak samodzielne mycie się, ubieranie się czy jedzenie. Drżenie i sztywność mięśni oraz trudności w koordynacji ruchowej i zaburzenia równowagi mogą prowadzić do ograniczenia aktywności i izolacji społecznej, co wpływa niekorzystnie na jakość życia. Mogą pojawić się trudności z mówieniem i połykaniem, utrata węchu, zaburzenia snu oraz problemy z pamięcią i myśleniem. Choroba Parkinsona wpływa na funkcjonowanie mózgu, czego konsekwencją są zaburzenia nastroju, depresji i lęków oraz pojawienie się zaburzeń poznawczych. Finalnie seniorzy często się izolują, nie chcą utrzymywać kontaktów, wychodzić z domu i odrzucają pomoc. Wówczas opieka nad chorym z Parkinsonem może być utrudniona.


Opieka nad osobą chorą na Parkinsona

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona może być wyzwaniem. Ważne jest, aby seniorzy otrzymali odpowiednie leczenie, które opiera się głównie na łagodzeniu objawów, poprawie funkcjonowania i jakości życia. Leczenie może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i terapię zajęciową. Kluczowa jest również pomoc z zewnątrz w wykonywaniu codziennych czynności. Opieka nad seniorem wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy. Zarówno rodzina, jak i opiekunowie powinni pomóc w stworzeniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska, np. poprzez montowanie poręczy w łazience, wyeliminowanie przeszkód w domu i zapewnienie dobrego oświetlenia. Osoby starsze z chorobą Parkinsona powinny również otrzymać wsparcie emocjonalne – ciepłe słowo, czy wspólne spędzanie czasu z pewnością pomoże w walce z osamotnieniem w chorobie. Zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc do psychologa.


Pielęgniarka dla osoby z Parkinsonem

Seniorzy cierpiący na chorobę Parkinsona mogą odczuwać również szereg objawów neuropsychiatrycznych. Są to niepokój, zaburzenia psychotyczne, depresyjne i poznawcze (jak na przykład trudności w liczeniu, podejmowaniu decyzji, mówieniu, czy zapamiętywaniu). Z czasem chorzy wymagają opieki praktycznie przez całą dobę, dlatego bliscy decydują się poszukać wsparcia. Pielęgniarka dla osoby z Parkinsonem czy dedykowany opiekun z doświadczeniem pomagają nie tylko we właściwym podziale obowiązków, ale także dbają o dobre samopoczucie seniora, regularne przyjmowanie leków, codzienną higienę, ubieranie się, mycie, czy jedzenie. Pielęgniarka lub pielęgniarz dbają bowiem o podanie i przygotowywanie posiłków. Poza tym empatyczna osoba będzie zachęcała osobę chorą do opuszczenia domu i wspólnych spacerów.


Innym rozwiązaniem jest ośrodek opieki, w którym seniorzy mogą liczyć na wsparcie przez całą dobę. W przyjaznych i dostosowanych wnętrzach łatwo się poruszać. Dodatkowo kontakt z innymi podopiecznymi pozwala na odzyskanie otwartości i zmniejszenie uczucia samotności. Wsparcie psychologa również jest dostępne na wyciągnięcie ręki.