Odpowiednie warunki mieszkaniowe dla seniora

Depresja u osób starszych
Jesień życia dla wielu seniorów, chociaż trudna, może być także pełna dobrych emocji. Wsparcie można okazać na każdym kroku – pomagając fizycznie, pocieszając dobrym słowem czy ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich jest także odpowiednio przystosowane mieszkanie dla dziadka lub babci. Jak zorganizować przestrzeń dla seniora, by czuł się komfortowo i wygodnie? Co zrobić, jeżeli nie mamy możliwości inwestycji w większy lokal, a obecny nie jest bezpieczny dla starszego człowieka?

Potrzeby mieszkaniowe seniorów

Mieszkanie dla seniora powinno umożliwić mu zaspokojenie odpowiednich potrzeb. Nie bez znaczenia jest lokalizacja w pobliżu ulubionych miejsc usługowych, parków czy sklepów. Poszczególne pomieszczenia warto odpowiednio przystosować, by wykonywanie codziennych czynności było łatwiejsze. Mieszkanie dla dziadka lub babci w starym budownictwie często nie ma windy, co uniemożliwia dostanie się na wyższe piętra osobom niepełnosprawnym lub schorowanym. Wówczas trzeba pomyśleć nad zmianą miejsca zamieszkania seniora. Jednym z rozwiązań jest wynajęcie lub kupno innego lokalu i przystosowanie go do potrzeb starszej osoby. Jeżeli rodzina ma odpowiednie warunki może również przyjąć seniora pod swój dach lub skorzystać z profesjonalnej pomocy domu opieki.


Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie seniorowi?

Kluczowym aspektem jest przestrzeń. Jeżeli senior porusza się na wózku czy o kulach, warto zadbać, by mieszkanie dla babci czy dziadka nie miało progów, a przejścia były szerokie. Podłoga powinna być stabilna i jak najmniej śliska. Dzięki temu przemieszczanie się będzie bezpieczniejsze. Warto usunąć wszelkie przeszkody (na przykład dywany czy przewody). Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie. Warto zadbać o specjalne nocne lampki LED, które montuje się na ścianie, kilkanaście centymetrów nad podłogą. Dzięki temu nocą senior bez problemu odnajdzie drogę do łazienki czy kuchni. Włączniki, gniazdka elektryczne, niezbędne sprzęty i uchwyty powinny znaleźć się na odpowiedniej wysokości. Warto również zadbać o zabezpieczenie ostrych krawędzi. By zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, rozważ także montaż systemów alarmujących. Czujniki dymu, ognia czy też czadu odpowiednio wcześnie wykryją zagrożenie i poinformują otoczenie o potrzebie pomocy.


Mieszkanie dla seniora powinno być dostosowane do potrzeb osób starszych. W kuchni warto zamontować opuszczany blat, który umożliwi osobie na wózku wygodne przygotowanie posiłku. W sypialni dobrze by znalazło się łóżko z regulacją wysokości, które ułatwi wejście i zejście. Zasłony lub rolety powinny być sterowane przy pomocy pilota, dzięki czemu nie trzeba będzie wstawać. W łazience warto zrezygnować z wanny na rzecz prysznica bez brodzika. Nie zapomnij zamontować poręczy i krzesełka, które ułatwią kąpiel. Doraźna pomoc rodziny czy opiekuna w różnych czynnościach wielu seniorom wystarcza. Jeżeli starsza osoba wymaga całodobowej opieki, której bliscy nie są w stanie podołać, wówczas pojawia się rozwiązanie w postaci prywatnego domu opieki.


Prywatny dom opieki

Jeżeli nie dysponujesz środkami na zakup większego lokum, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy domu opieki. Prywatny dom seniora Wałbrzych zapewnia podopiecznym komfortowe i bezpieczne warunki do życia. Całodzienna opieka wykwalifikowanej kadry, dostęp do opaski sos i starannie przygotowany przez dietetyka klinicznego jadłospis sprawiają, że każdy senior może komfortowo przeżyć jesień swojego życia. Dom seniora Dolnośląskie zapewnia każdemu podopiecznemu odpowiednio przystosowane pomieszczenia. W pokojach znajdują się wysokie łóżka, a duża przestrzeń pozwala na swobodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym. Przyciski zostały umieszczone maksymalnie 110 cm nad podłogą. Na wyższe kondygnacje prowadzi winda, wyposażone w dźwiękowy system informujący, na której kondygnacji się znajduje. W łazienkach zamontowano specjalne uchwyty, a prysznice przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każde pomieszczenie jest również regularnie ozonowane, co sprawia, że jest w nim czysto, a powietrze staje się wolne od alergenów.


Zanim kupisz mieszkanie dla babci czy dziadka, inną nieruchomość lub podejmiesz decyzję o skorzystaniu z zewnętrznej pomocy przedstaw seniorowi sytuację i zapytaj go o zdanie. Z pewnością wspólnie znajdziecie odpowiednie rozwiązanie, które usprawni funkcjonowanie bliskiej osobie.