Senior w dobie internetu

Senior w dobie internetu.
Korzystanie z Internetu w ostatnim czasie stało się codziennością. To duże udogodnienie, które pozwala przeczytać wiadomości, zrobić zakupy z dostawą do domu czy załatwić sprawy bankowe. Obecnie coraz więcej seniorów zaczyna korzystać z Internetu, co znacząco ułatwia im funkcjonowanie. Jeśli jednak jest się początkującym internautą, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Podpowiadamy, jak pomóc seniorowi bezpiecznie poruszać się w Internecie i sprawnie korzystać z udogodnień, jakie oferuje sieć.

Bezpieczny senior w internecie

Wielu seniorów rezygnuje lub boi się korzystać z komputera czy smartfona w obawie przed rosnącą liczbą zagrożeń, na które są narażeni w sieci. Wirusy i podejrzane wiadomości e-mailowe to tylko część z nich – dlatego też wprowadzając seniora w świat Internetu warto wytłumaczyć, jakie są najczęstsze zagrożenia i jak sobie z nimi poradzić. Podstawą jest zainstalowanie programu antywirusowego (zarówno na komputerze, jak i na telefonie) oraz objaśnienie jego działania. W ten sposób dane osoby starszej zostaną odpowiednio zabezpieczone. Warto również zwrócić uwagę na podejrzanie wyglądające linki, które są masowo rozsyłane do skrzynek odbiorczych – powiedz seniorowi, by pod żadnym pozorem nie klikał w odnośniki od nadawców, których nie zna. A najlepiej, żeby w przypadku jakichkolwiek podejrzeć skontaktowała się z Tobą. Dzięki zachowaniu ostrożności, senior z pewnością szybko odnajdzie się w wirtualnym świecie, a kontakty z rodziną czy lekarzem nie będą stanowiły problemu.

Korzyści wynikające z mobilności – e-recepty i e-wizyty u specjalistów

Pandemia koronawirusa sprawiła, że ośrodki medyczne w wielu przypadkach rozpoczęły funkcjonowanie w trybie zdalnym, przez co recepty i wizyty są realizowane za pomocną rozmowy telefonicznej lub połączenia wideo. W związku z zamknięciem przychodni i znacznym okrojeniem limitów miejsc w szpitalach, znaczącą rolę zaczęły odgrywać właśnie porady udzielane online. Dzięki możliwości skorzystania z e-wizyty senior nie musi opuszczać domu, a tym samym minimalizuje ryzyko zarażenia się wirusem. W trakcie rozmowy może wskazać na swoje objawy i samopoczucie, a także zadać nurtujące go pytania i poprosić o wystawienie e-recepty. Dzięki takiemu rozwiązaniu senior ma szansę wykupić leki, które regularnie przyjmuje, bez konieczności wizyty w przychodni. Jedyną rzeczą potrzebną do realizacji e-recepty jest numer PESEL i kod wysyłany na maila lub SMS-em. Dzięki temu receptę może zrealizować inna osoba – krewny lub sąsiad.

Warto pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu Konta Pacjenta – w tym przypadku z pewnością przyda się pomoc osoby, która na co dzień jest aktywna w sieci. Zaletą korzystania z Konta Pacjenta jest zapisywanie się na nim wszystkich wystawionych dokumentów, dzięki temu zawsze można sprawdzić nazwę leku lub sposób ich przyjmowania.

Kontakt z bliskimi – również przez Internet

Dzięki Internetowi można nawiązać nowe znajomości, skontaktować się ze starymi znajomymi czy zrobić zakupy z dostawą pod drzwi. Z tych wszystkich udogodnień może korzystać każdy, bez znaczenia w jakim jest wieku. Stale upraszczane są nie tylko systemy zamówień internetowych, ale też zasady działania komunikatorów – wystarczy kilka kliknięć, by połączyć się z kimś, kto jest oddalony o setki kilometrów. O kontakt z bliskimi dbamy również w Rezydencji Senioralnej „Słowik” – dom seniora (dolnośląskie) wie, jak istotna jest rozmowa z rodziną. Na terenie domu opieki dostępny jest bezprzewodowy Internet, dlatego senior może skontaktować się z najbliższymi w każdej chwili. Mamy specjalnie przygotowane stanowiska komputerowe, którą są podłączone do skype i innych komunikatorów internetowych. W razie problemów opiekun zawsze pomoże nawiązać połączenie za podopiecznego – dom seniora (Jedlina Zdrój) to miejsce, które dba nie tylko o pełen komfort podopiecznego, ale też o jego indywidualne potrzeby każdego z nich.

Dzięki Internetowi wiele spraw można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Być może dzięki temu senior nie tylko będzie w stanie samodzielnie o siebie zadbać w wielu kwestiach, ale też znajdzie nowe pasje lub odświeży stare znajomości. Istotne jest jednak, by zachować ostrożność i nie spieszyć się podczas nauki poruszania się w sieci. Internet z pewnością może ułatwić seniorowi codzienne życie!